in

Откриха червеи в дюнерите на известна верига заведения!

Червеи в месо за дюнери откри Българската агенция за безопасност на храните в месопреработвателния склад на „Аладин фуудс“.

Шефът на Агенцията по безопасност на храните Пламен Моллов опроверга пред журналисти информацията, че контролиращите са искали такса „спокойствие“ от дюнерджиите. Той подробно разказа за проверките на фирмата, съобщи Нюз. бг.

Първата по-сериозна проверка в „Аладин“ е направена на 20 март 2014 година. До онзи момент се разчитало единствено на рутинните, регулярни проверки на Областната дирекция по безопасност на храните. „В резултат на тези обичайни проверки, фирмата работила безнаказано, при изключително лоши хигиенни условия, липса на всякаква проследимост (т.е. яснота от какви суровини се произвежда крайният продукт)“, коментира шефът на БАБХ. Най-честата причина за липса на проследимост е укриването на ДДС, тъй като се взема месо без документи, поясни Моллов.

Снимковият материал от 20 март показва наличие на бели червеи в месото. Проф. Моллов показа снимката и предупреди любителите на дюнери какво всъщност ядат, закупувайки си дюнера: „Овкусени добре с оцет и чесън, за да не си личи месото в какво състояние е“. Протоколът от проверката в този ден съдържа около 20 бележки, като всяка давала повод за акт. Въпреки това, в името на добрата практика с подобни големи производители, са направени предписания.

Три месеца по-късно е установено, че забележките не са изпълнени. На 24-25 юни 2014 г. е направена нова проверка, а проблемите са същите: лоша хигиена, липса на контролни съоръжения, свързани с процеса, липса на записи на температури за обработка и съхранение, липса на проследимост. Отново са направени предписания, но този път са съставени и няколко акта. Следва затишие.

На 20 април 2015 г. е изпратен независим екип от БАБХ, а не от областната дирекция, за да направи проверка. Нарушенията са същите, както и при предишните.

Едно от фрапантните нарушения е липсата на топла вода. През нощта фирмата монтира съоръженията и на другия ден инспекторите установяват наличие на топла вода вече и отменят акта за спиране на производството. Спират производството заради липса на проследимост.

Седмица по-късно от „Аладин“ твърдели, че вече са осигурили проследяването на продукцията. Екипът на БАБХ обаче е констатирал отново точно обратното. Чак на 18 май, след като бизнес операторът е показал на екипа, че има съответните възможности да проследява продукцията, забраната е вдигната моментално.

Къде е рекетът от страна на агенцията? Къде е бил инспекторът, който е влизал в това предприятие? Тези въпроси постави шефът на БАБХ и предупреди, че определени хора ще си заминат заради това, че са имитирали контрол.

„По мое време никой не е искал предоставяне на подобна такса спокойствие“, категоричен е шефът на агенцията. Според него се касае за клевета от недобросъвестен търговец, на когото е дадено достатъчно спокойствие в дългото съществуване на пазара.

В момента няма затворени обекти. Има издадени актове на символична стойност между 500 и 1000 лв., тъй като размерът зависи от посочените в закона санкции.

Месото с червеи е намерено в месопреработвателното предприятие в Съединение, оставено в кошовете за отпадъци. „Месото, отпаднало от производството, е хвърлено и не е изнесено дълго време, щом има червеи“, предположи Моллов.

При сосовете също има нарушения, но по-леки – предписанията са за корекции на производствения процес. Проверявани са и обектите за продажба. Направени са инвестиции и агенцията не е имала основания за затварянето им.

Ако се докаже, че някой служител е искал такса „спокойствие“, той ще бъде отстранен веднага. Идват сигнали, насочени към това да няма контрол. Но докато съм аз на това място, контрол ще има, зарече се Моллов.

Междувременно от фирма производител на бързи храни се оплаква, че Българската агенция по безопасност на храните искала по 10 хил. евро месечно за „такса спокойствие“.

Ръководството на „Аладин фуудс“ ООД даде пресконференция, на която сигнализира, че на среща на собственика на фирмата Аладин Харфан с шефа на БАБХ, Пламен Моллов му посочил човек на име Стоян Пашев и му казал да се разберат с него как да плаща таксата. От фирмата твърдят, че сигнализирали органите на реда за корупция и полицейска хайка направила запис на въпросната среща.

Харфан се оплака от злоупотреба с власт и с правомощия на БАБХ. По думите му БАБХ се опитала да рекетира фирмата през миналия април, а след отказа за плащане Агенцията затворила фабриката на „Аладин фуудс“ за обработка на пилешко месо и склада за търговия на едро за близо два месеца. Това е довело до 650 хиляди лева преки загуби, както и 30% загуби от оборот от загубени клиенти на едро.

Харфан обаче е възмутен от това, че разследването по сигнала за корупция било спряно. На 20 април тази година фабриката била затворена отново след спирането на разследването, като до момента щетите са над 200 хиляди лева. 120 души стоят без работа, когато предприятието не работи. Загубите са огромни не само заради суровините и работниците, плащат се лизинги, вноски и кредити, губи се и позиция на пазара, жали се собственикът.

Браншът да бъде по-смел, който е рекетиран, да се обедини с нас срещу корупцията, призова той колегите си.

Мениджърът на фирмата Биляна Томова обясни, че „Аладин фуудс“ разполага с 28 обекта за бързо хранене, 4 производствени обекта и няколко складови бази. По думите на Томова БАБХ прави системни ежедневни проверки във всички обекти по 14 часа дневно и в извънработно време, създава се напрежение сред служителите. Назначават се нарочно проби, които нямат отношение към произвежданата стока, защото отнемат повече време и така продукцията се изхвърля, разкри мениджърката.

Собственикът на „Аладин фуудс“ е категоричен, че няма да плаща такса и да участва в корупция. Екипът му увери, че ще си търси правата по всички възможни законови начини.

Ако мерки не се вземат и няма справедливост, фирмата е готова да изнесе производството си в Румъния. Харфан обясни, че ако плаща подобен рекет, то това ще излезе от джоба на клиентите, защото, за да може търговецът да си избие парите, трябва или да вдигне цените на продуктите, или да свали качеството на храните.

Източник: frognews.bg

Публикувано от Дамян Дамянов