– Господин Каролев, не трябваше ли според вас държавата да изчака поне до 21 юли, когато ще отвори Корпоративна търговска банка (КТБ), за да пласира новата емисия дълг?
– Не трябваше да се чака по няколко причини. Едната е, че проблемът с КТБ не е системен риск за българската финансова система. Още по-малко пък е свързан с държавния бюджет. Облигацията се издава на база данъчните приходи на държавата.
Ще разберете само след няколко часа, че съм прав. Когато излязат резултатите от пласирането на облигацията, аз съм сигурен, че доходността ще е 3-3,2%, най-много 3,3%.
– Тоест сте сигурен в успеха. Защо тогава намалиха срока на емисията книжа от 15-годишни на 10-годишни?
– Защото основната част от приходите от сегашната облигация ще бъдат ползвани за прихващането на облигация, която също беше 10-годишна и главницата по която е дължима на 15 януари 2015 г. Това е онази облигация, която неправилно се нарича “облигацията на Милен Велчев”, защото беше издадена, за да се рефинансират парите, взети на заем по времето на Тодор Живков.
Но по-важното е, че лихвените равнища в света са на исторически ниски нива в момента. А това няма да е така вечно. И други държави излизат с такива облигации сега, така че моментът за пласирането на нашите книжа изобщо не е прибързан.
– Вярвате ли, че КТБ ще бъде отворена на 21 юли и повече няма да има никакви проблеми?
– Нямам съмнение, че ще бъде отворена. Въпросът е, когато това се случи, какво ще стане. Много зависи от това каква работа ще свършат квесторите под ръководството на БНБ.
Аз мисля, че преди да се използват парите на данъкоплатците и след като се разбере от колко допълнителен капитал има нужда КТБ, трябва да се даде възможност на сегашните акционери – малки и големи, да рекапитализират банката. И ако те не искат или дават прекалено малко пари, тогава да се използват парите на Българската банка за развитие (ББР) и на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Моите уважения към ББР, но тя няма опит в търговското банкиране и финансирането на дребно. Надали вложителите в КТБ ще са доволни тя тепърва да придобива опит.
Според мен квесторите трябва да се постараят да намерят в страната или извън нея големи и стабилни финансови институции, с опит в банкирането, които да участват в увеличението на капитала на КТБ.
Иначе БНБ постъпи правилно, че веднага постави банката под специален надзор. Това се прави от всички банкови регулатори по света, когато има ликвидна криза и се образуват опашки.
– Според вас ще се стигне ли до положение по-късно тази година да се актуализира бюджетът, при положение че приходите не вървят по план?
– Не виждам причина, освен ако сегашната политическа криза продължи и скоро няма ново правителство. Или правителството, което бъде избрано, почне да обещава увеличение на бюджетни разходи, на пенсии и на заплати и да изпълнява тези обещания. Тогава дефицитът със сигурност ще нарасне и ще има нужда от актуализация.
Но ако продължат сегашните политики в областта на бюджетното финансиране, не виждам причини за промяна. Цялото това говорене срещу правителството и твърденията за финансова криза са чисто политически изказвания.
Единствената адекватна оценка за състоянието на държавата може да даде емисията облигации. Ако днес капиталовите пазари покажат, че България пласира облигациите на прилична лихва, значи онзи, който твърди, че има финансова криза, съзнателно лъже, независимо какъв пост заема или е заемал.
– Добре, но в НЕК има вече 2,9 млрд. лв. дефицит. Тази компания заедно с БДЖ не застрашават ли наистина финансовата стабилност на държавата?
– Не. Нито един лев от дълга на НЕК и съвсем малка част от дълга на БДЖ са гарантирани от държавата. Струва ми се, че само един от големите проекти на НЕК – този за “Цанков камък”, е отчасти гарантиран от държавата.
А ако случайно БДЖ фалира, това ще е по-скоро оздравителен процес, имайки предвид, че бюджетът всяка година гласува многомилионни субсидии за пътническите превози.
Що се отнася до НЕК, проблемите са много ясни – три поредни регулатора при две поредни правителства с популистки мотиви намалиха три пъти цената на тока. Общото намаление на цената достигна близо 20%, при това без в тази сектор да са влезли нови технологии, които да са поевтинили производството на ток.
И в същото време продължиха да карат НЕК и ЕРП-тата да изкупуват скъпия зелен ток. Който впрочем е скъп заради същите тези политици.
Но както е казал милиардерът Уорън Бъфет – когато един балон се надува, в същия момент иглата, която ще го спука, стои някъде наблизо. И го очаква.
– А дефицитът в здравната каса – преди дни стана ясно, че е стигнал 328 млн. лв. И той ли не е опасен за стабилността на държавните финанси?
– Ако ще 10 пъти да им се увеличат парите на здравната каса, там пак ще имат дефицит.
И как няма да е така, като вече почти всяка поликлиника има ядрено-магнитен резонанс. И както е тръгнало, ще почнат да правят ремонти на болниците не на всеки 2 години, а на всеки 3 месеца.
Проблемът в здравната каса е огромен и аз подготвям в момента голям анализ на нейното състояние. Тази каса няма нужда от повече лекари, а да бъде поставена в условията на конкуренция – да се създадат няколко здравни каси с голям капитал, за да се конкурират.
Трябва и да се премахнат сегашните клинични пътеки. Там, където те са измислени, не се използват за остойностяване на услугите, както у нас, а само за да се знае какви процедури следват.
Но като цяло и този дефицит не застрашава бюджета, защото е много малък в сравнение с него.
Все пак публичният дълг на България – държавният, държавногарантиран и този на общините, е под 20% от БВП. Средно в Европа е над 70% и ние сме на второ място след Естония по най-ниско ниво на този дълг, не забравяйте това.
– Вие ще изкарате, че в българските финанси няма никакви проблеми.
– Не искам да кажа, че в държавата няма проблеми. Но най-много ме е яд, че вместо да говорят за истинските проблеми, някои политици говорят за измислени фалити на държавата. По този начин истинските проблеми се оставят без решение.
Ако например ГЕРБ бяха направили вот на недоверие заради спряната пенсионна реформа, щяха да са абсолютно прави. Но те не го направиха. Говорят, че държавата щяла да фалира, което е напълно невярно.
И както аз знам, че това е невярно, го знаят и инвеститорите, които купуват български държавен дълг. Говорих с такива инвеститори и те се чудят как може бивши министри и премиери на България така свободно да говорят по този начин по наши и чужди медии. Когато казват нещо такова, те или не знаят какво говорят, или просто лъжат. Много ме боли, когато някой такъв се излага, независимо дали му симпатизирам политически или не.
Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…
Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…
"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Leave a Comment