Промяната ще влезе в сила от 2015 г. и има за цел да направи надпреварите по-интересни чрез провокиването на повече изпреварвания при рестарта.
Новото правило в аванс бе посрещнато с голяма доза негативизъм от някои пилоти. „Разбирам, че стартът е един от най-интересните моменти за феновете, но това звучи прекалено крайно и се надявам да не се случи. Отиваме твърде далеч с някои неща“, заяви лидерът в шампионата Нико Розберг по време на Гран при на Австрия.
ФИА потвърди, че промяната е приета от нейния Световен съвет по моторните спортове. „Рестартът след излизането на автомобил за сигурност вече ще се провежда от място на стартовата решетка. Процедурата няма да се изпълнява, ако автомобилът за сигурност е използван в рамките на две обиколки от началото на състезанието (или неговото рестартиране), както и ако остават по-малко от пет обиколки до края“, гласи правилото.
Идеята бе предложена от Стратегическата група на Формула 1, а според пилота на „Ред бул“ Даниел Рикардо е „изкуствена“.
„В старта от място има голям шанс да не потеглиш добре и е много възможно да се смъкнеш от първа до четвърта позиция. Това е прекалено голяма вреда за този, който си е извоювал да бъде начело“, коментира австралиецът пред „Скай Спортс“.
Други промени включват мерки за намаляване на разходите в области като тестовете и дизайна на болидите. Те ще се лишат от настоящите грозни носове „с цел подобряване на сигурността и по-естетически издържана конструкция“.
През 2015 г. ще има три 4-дневни предсезонни теста, които ще се проведат само в Европа, вместо да се налага скъпото пътуване до Бахрейн. За 2016 г. изпитанията ще бъдат съкратени до две с продължителност от по четири дни. В допълнение ще има два двудневни теста по време на сезона, отново в Европа, като в два от тези четири дни зад волана ще трябва да са млади пилоти.
Изпитанията във въздушен тунел ще бъдат ограничени от 80 до 65 часа на седмица. Използването на компютърната технология Computational Fluid Dynamics също ще бъде намалено.
През следващия сезон петъчният вечерен час за служителите на отборите, в който не могат да работят по болидите, ще бъде увеличен от 6 на 7 часа, а година по-късно вече ще трае 8 часа. Освен това условията на затворения парк вече ще важат след последната свободна тренировка в събота, вместо след квалификациите за място.
Догодина всеки пилот ще може да използва до четири двигателя на сезон спрямо сегашните пет, освен ако в календара на Формула 1 няма повече от 20 състезания. Предложената забрана на чохлите за подгряване на гумите засега остава на изчакване.
От ФИА добавят, че в бъдеще всяка промяна в спортния и технически правилник на световния шампионат ще изисква единодушно съгласие на всички страни до 1 март. В момента срокът е 30 юни.
Източник: dnevnik.bg
Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…
В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…
в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…
На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…
В Окръжна прокуратура – Враца е постъпило уведомление от ОД на МВР гр. Враца за…
Leave a Comment