Днес държавните и правителствените ръководители на държавите-членки ще се съберат в Брюксел на заседание на Европейския съвет, за да посочат кой ще е следващият външен министър на Европейския съюз (ЕС).
Още на 16 юли, в края на мандата на своето управление тогавашният премиер Пламен Орешарски заяви, че Кристалина Георгиева е кандидатът на България за поста върховен представител на Европейския съюз за външната политика. Официалната номинация на Георгиева за този висок пост в Европейската комисия дойде от служебното правителство и всъщност беше и неговото първо решение. Служебният премиер Георги Близнашки дори изпрати писмо до лидера на ПЕС Сергей Станишев, с което поиска подкрепа за Георгиева. От отговора на Станишев обаче стана ясно, че той ще подкрепи Георгиева само ако има политическо решение този пост да се даде на ЕНП.
Основните претендентите за наследник на баронеса Катрин Аштън са две дами: българският еврокомисар Кристалина Георгиева и италианският външен министър Федерика Могерини.
Истината обаче е, че състезанието не опира толкова до професионалните качества на двете, колкото до това при кое политическо семейство ще отиде този пост. След като представител на ЕНП стана председател на ЕК, а начело на ЕП застана социалист, усилено се говори, че някой от лявото пространство трябва да заема поста на външен министър на ЕС, а начело на Европейския съвет е кандидат на ЕНП. Ако това действително се случи, следващият върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи ще се казва Федерика Могерини, защото тя идва от семейството на социалистите, припомня БГНЕС.
Нейната кандидатура вече събра значителна подкрепа сред страните от ЕС. Днес на срещата на лидерите президентът Росен Плевнелиев ще защитава кандидатурата на Кристалина Георгиева за поста на външен министър на ЕС. Дали ще успее да убеди своите колеги да подкрепят Георгиева обаче, ще стане ясно късно вечерта.
Върховният представител на ЕС се избира от Европейския съвет с квалифицирано мнозинство, със съгласието на председателя на ЕК. Мандатът му е пет години, по подобие на този на останалите комисари. Встъпването в длъжност на новата Европейска комисия е предвидено за 1 ноември 2014 г., а на новия председател на Европейския съвет – на 1 декември 2014 г.
Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС ще трябва и да решат кой ще наследи Херман Ван Ромпой на поста председател на Европейския съвет. Най-вероятният фаворит е полският премиер Доналд Туск. В светлината на последните международни събития, лидерите на държавите членки ще обсъдят развитието на ситуацията в Украйна, Ирак и Газа.
Морето изхвърля лилави медузи до гръцкия остров Евбея. Лекари предупреждават, че ужилването от въпросните токсични…
Министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че всички усилия през последните години са насочени към…
Стана ясно, че бебе на 10 месеца е пострадало при катастрофа на главен път I-5…
Продължава да расте броят на болните от грип и ОРЗ във Варна. Това предупреждават от…
По данни от МОН, това са оставащите ваканции през учебната 2024 – 2025 година, с…
Изказването на министър Гроздан Караджов идва след зачестилите инциденти и катастрофи в БДЖ. Пълна ревизия…
Leave a Comment