Категории: Други

Грешният начин, по който родителите лекуват децата си

Реклама
Докато децата растат и изграждат своя имунитет, боледуват по-често. Хремата, болното гърло и температурата са само част от неразположенията, с които детският организъм трябва да се пребори.

Една от най-честите грешки, които допускат някои родители е да назначават сами медикаменти за лечението на настинките без да осъзнават, че това може да доведе до сериозни последствия за здравето на децата.

Споделяме още няколко погрешни стъпки, от които е добре да се откажете, когато децата са болни и се налага да приемат лекарства.

Не давате точната доза на лекарството

Винаги спазвайте дозата, препоръчана от вашия педиатър или фармацевт или както е написано на опаковката. Дозите, които са ви препоръчани често са основани на телесното тегло на детето, неговата възраст.

Повтаряне на дозата

Случайното повтаряне на дозата е честа грешка, особено при бебета, които не могат да ви кажат, че вече са приели от медикамента. Трябва стриктно да следите схемата на прилагане на лекарствата и ако е необходимо си водете дневник или календар на курса на лечение.

В случай, че детето е пропуснало приема на дадена доза лекарство, на следващия прием не компенсирайте давайки му две дози. Също така спазвайте и часовете, в които трябва да се приема лекарството.

Не се препоръчва приемът на дозите да е в по-кратко време от посоченото на опаковката или това, което ви е назначил лекарят.

Давате лекарства с изтекъл срок на годност

Важно е периодично да преглеждате аптечката за лекарства с изтекъл срок на годност. Никога не махайте етикетите от шишенцата с медикаментите и не изхвърляйте опаковките, в които се съхраняват.

Не съхранявайте няколко различни медикамента в една торбичка. Нека всяко лекарство бъде в кутийката, в която е закупено.

Пренебрегвате указанията на лекаря

Когато детето приема антибиотик например честа грешка на родителите е да прекъснат лечението още при първите симптоми на подобряване. Бактериите могат да станат резистентни към медикамента, ако не се спазва пълния курс на лечение назначен от педиатъра.

В тези моменти болестта отново се завръща и на детето се налага да започне курса на лечение отначало, което може да има по-тежки и странични ефекти.

И не на последно място, лекарят трябва да знае какви други придружаващи лекарства и витамини приема детето ви. Като знае това, ще ви назначи подходящия медикамент, който ще може да взаимодейства приемливо с останалите лекарства.

(az-jenata.bg)

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Във Варна се извърши смяна на командването на Черноморската противоминна група

В Командването на Военноморски сили се проведе среща на комитета на противоминната група и церемония…

преди 11 часа

Челен сблъсък на два влака до София: Двама души са в неизвестност

Стана ясно, че два товарни влака са се ударили челно край София. Сигнал за случилото…

преди 12 часа

Акция на „Грийнпийс“: Газов проект в румънското Черно море може да доведе до десетки хиляди случаи на преждевременна смърт

"Грийнпийс" призова Европейския съюз и националните правителства да забранят всички нови инфраструктурни проекти за изкопаеми…

преди 12 часа

Идват Антоновден и Атанасовден: Това са обичаите, свързани с празниците

Тази седмица предстои да посрещнем два последователни празника, които са силно почитани от българите. На…

преди 12 часа

ДПС на Доган потвърди подкрепата си за кабинета на Желязков

Оперативният орган на партията утвърди постигнатото съгласие от ръководството на ПГ на ДПС-ДПС с другите…

преди 12 часа

Ето кога местим стрелките на часовниците: Това е датата

След два месеца отново ще ни се наложи да преместим стрелките на часовниците, тъй като…

преди 13 часа