Ако автомобилът ви се зарежда от „Торий“, то никога не би било необходимо да я презареждате отново. Поне през следващите 100 години. По вероятно е возилото ви да се амортизира, преди да му свърши горивото… или дори да ви надживее. Ето защо една американската компания „Laser Power Systems“ създадоха концепция за автомобил, задвижван именно от този елемент – „Торий“. Торият е слабо радиоактивен сребристобял метал. Наречен е на името на бога на гръмотевиците в скандинавската митология – Тор. Открит е от Йонс. Екипът от учени използва малко парчето от него и загрявайки чрез лазер водата, се получава пара, която задвижва турбина и създава достатъчно количество енергия за задвижване на един двигател. Това е един от най-плътните материали на планетата. Едно малко парче съдържа в себе си 20 милиона пъти повече енергия от колкото същото парче въглища, което го прави идеален източник на енергия.
Според д-р Чарлз Стивънс, главен изпълнителен директор на „Laser Power Systems“, Ториевите двигатели няма да влязат скоро време в употреба – „Автомобилната индустрия не е основният ни интерес. Производителите не искат да го купуват“. По негови думи, това е така, понеже Автопроизводителите са насочени основно към произвеждане на двигатели с вътрешно горене, който използват петролни продукти и не са вечни. Целта им е да печелят от няколко места, а не само с едно производство на един автомобил. За да навлезе този двигател в автопроизводството, биха минали десетилетия, докато осъзнаят нужда от използване на по ефективна и икономична технология.
„Ние създаваме този продукт основно, за да осигурим енергия на останалата част от света“ каза Стивънс. Той смята, че Торий-турбинен двигател с размерите на една малката климатична инсталация, би осигурила по евтина енергия, която би захранила ресторанти, хотели, офис сгради, дори малки градове в райони лишени от електричество в цял свят.
Стивънс знае за основните притеснения на хората, че торият е радиоактивен, но според него всяко едно такова притеснение ще бъде неоснователно след време. „Радиацията, която излъчва този материал ние успяхме да неутрализираме използвайки тънък лист алуминиево фолио. По скоро бихте получили повече радиация от рентгена в зъболекарски кабинет“ – добави още д-р Стивънс.