Балчик се намира само на 40 км от гр. Варна… Няма да съжалявате, ако го посетите – разходката действа презареждащо.
Дворецът и Ботаническата градина в Балчик са късче рай.Красотата на цветята и архитектурата няма да ви оставят равнодушни!
На територията на архитектурно-парковият комплекс има православен параклис, нимфеум, вътрешни дворове в мавритански стил, традиционна възрожденска къща и чешми, украсени с изящни мраморни медальони с митологични персонажи. В архитектурата се преплитат старобългарски, готически и ориенталски елементи.В градините също се усеща влиянието на различни култури, стилове и вярвания. Това се дължи на румънската кралица Мария.
В градината се отглеждат около 3500 вида растения с невероятно разнообразие от цветове и форми. Атракция е и градината със зимоусточивите кактуси. Интерес за специалисти и туристи представляват и екзотични видове като каучуково, бонбонено и книжно дърво, древно гинко, метасеквоя, едроцветна магнолия, лирово дърво и др. защото са усвоили територия,нехарактерна за тях.
Във вилата, обитавана от кралицата, има изложба, в която са представени нейни лични предмети, снимки и документи. Експонирана е и колекция от оригинални картини, икони и антични съдове. Залата, която някога е била използвана за библиотека на резиденцията, сега е превърната в галерия.
Автор и снимки: Габриела Димкова





