Дуранкулак е крайната североизточна населена точка в България и последното село на Българското Черноморие преди северната ни граница с Румъния.Разстоянието Дуранкулак – Варна е 100 км.
Село Дуранкулак е определяно от специалистите и местните като „Добруджанската Троя”. На това ценно за световната и европейската история място са открити: находки от палеолита (над 100 века пр.Хр.),селищата на първото най-древно културно, уседнало, земеделско и занаятчийско население в Европа (54 век пр.Хр.),първите каменни градежи в Европа (51 век пр.Хр.), най-старото обработено злато в света (50 век пр.Хр.),първи наченки на писмени знаци в човешката история (50-48 век пр.Хр.) предвестник на праисторическата Дунавска протописменост, най-ранните форми на парично-разменни ценности (50-48 век пр.Хр.)
Около селото са достъпни 2 чисти и сравнително спокойни плажа.Северният плаж, дълъг около 3 километра, стига до източния край на сухоземната граница с Румъния. Местното название на този плаж е „Кораба“ или „Ана Мария“- на името на кораб, заседнал пред него 70-те год. на 20 век., след като се откъснал от котва пред близкото румънско пристанище Мангалия по време на буря. По-северно в средата на същия плаж, този път до самия бряг има останки от заседнал преди двадесетина години руски шлеп. В обратна посока – на юг, има друга плажна ивица, дълга 6,5 километра, която достига почти (на 2 км.) до следващото населено място на юг – с. Крапец.
Дуранкулак е известен със своята Рибена чорба по местна рецепта, в която основните продукти са няколко вида риба от Дуранкулашкото езеро, а подправките за- редки за Добруджа билки от дерето в селото и специален сорт местен пипер (чушки). Не пропускайте да я опитате!
Дуранкулашкото езеро (блато) е защитена местност. Там намират подслон над 250 вида редки и застрашени от изчезване представители на растителният и животинският свят.
Разположена на миграционния път Via Pontica, влажната зона осигурява благоприятни условия за хранене и почивка на редица прелетни видове птици. Дуранкулашкото езеро е с международно значение за опазването на малкия воден бик, както и от особена важност в национален мащаб за гнезденето на белооката потапница, немия лебед, тръстиковия блатар, индийското шаварче. Тук зимуват популациите на три вида водолюбиви птици – голяма белочела гъска, червеногуша гъска и зеленоглава патица, има големи популации на малък корморан и розов пеликан.Езерото е и единственото в България доказано находище на див шаран.
Стана ясно, че се е случил бой в парламента между Манол Пейков от ПП-ДБ и…
България е на челно място в Европа по смъртност на пътя с 82 смъртни случая…
На открито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди доклад по внесеното на 11.11.2024…
Стана ясно, че областният управител на Сливен Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия във…
Стана ясно, че задържаха мъж за кражба на кола в Пловдив, съобщиха от полицията. Случаят…
Утре над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат…
Leave a Comment