Категории: Други

Студентите започнаха летния „лов“ за работа

Реклама

Студентите във Варна стартираха поредната офанзива по намиране на работа за летния сезон.
В бюрото по труда, по частните трудови борси или обикаляйки лично хотелите из курортните комплекси край морската столица, младите хора са решили да си намерят занимание, с което да припечелят някой лев.
Парите най-често им помагат през зимните месеци. Дали ще ги дадат за дискотека, нова дрешка, или просто ще ги похарчат за каквото си решат, студентите се чувстват независими, когато усещат, че в джоба си имат пари, изкарани с личния им труд.
Не всички работят, разбира се. Под предлог, че ще карат курсове, някои намират хитър начин да се измъкнат от работа. Има и такива, които твърдят, че ще помагат в семейния бизнес. Трети просто се скатават по плажове и заведения, разчитайки на финансиране от родителското тяло.
Още през миналата година вестник „Черно море“ цитира известни университетски преподаватели, че част от младите не обичат особено труда. Дори и затова се записват да учат висше образование. Така 5 години имат оправдание, че не са си намерили работа. Едва ли някой очаква подобни хора да се потят над нещо смислено през летните месеци. Такива може да намерите на някой шезлонг по плажа, с чаша студен коктейл или бира.
Иначе студентите от варненските висши училища си търсят и намират работа предимно в сферата на туризма и ресторантьорството, показа проверка на вестник „Черно море“. Малка част от бъдещите висшисти се връщат по родните си места, за да се трудят – там икономическото положение е още по-тежко.
Други по традиция заминават на студентски бригади в чужбина – предимно САЩ и Англия. Там заплащането със сигурност е по-високо от България. Дават им по 8 долара на час, докато у нас около 500 лева за месец. Всеки сам може да сметне колко се оценява трудът им за час в родината.
В чужбина обаче фас паузите са значително по-кратки, ако изобщо ги има, казват с известна доза съжаление препатили студенти. В чужбина повече се следи за трудовата дисциплина и съответно е по-тежко, не може да се шляеш, оплакват се ходили по студентски бригади младежи. Последните едва ли ще повторят задграничната си авантюра.

Знаещите езици стават администратори и аниматори

Младите, които са учили в езикови гимназии или идват от Колежа по туризъм, през лятото се трудят като администратори и помощник-администратори в хотелските комплекси. Това съобщи пред вестник „Черно море“ началникът на варненското Бюро по труда Божидар Михайлов.
Той добави, че част от тези младежи обичат да припечелват пари и като аниматори в курортите. Там работят предимно с децата на туристите, нужно им е да владеят поне два чужди езика, каза още Божидар Михайлов.
Студентите, които не учат профилирано туризъм или нещо в областта, заемат позиции на сервитьори, бармани, пикола, озеленители, съобщи шефът на Бюрото по труда.
Средната заплата, която получават студентите през лятото, е около 500 лева. Разбира се, зависи в какви фирми работят. По-големите са склонни да дадат по-високо възнаграждение, каза Божидар Михайлов.
38 фирми участваха в трудовата борса за младежи, която се проведе в края на март във Варна. Над 700 души са проявили интерес към събитието.
В момента има обявени 1237 свободни работни места, продължаваме поетапно да пускаме още, разкри шефът на Бюрото по труда.
Той обясни, че в голямата си част младите хора работят лятно време. Бърз поглед върху CV-тата на тези, които ползват нашите услуги, показва, че са трупали опит през летните месеци на студентските си години, каза Божидар Михайлов.

Управител: Сервитьорът пиеше кафе на една от масите – изгоних го

От студентите, които са работили тук, имам различни впечатления. Няма да забравя как преди 2 години заварих един от сервитьорите – момче на 22 години, да пие спокойно кафе и да си пуши цигарата на една от масите. Дори опитваше да води приятелски разговор с един от клиентите. Изгоних го на мига. Това разкри пред вестник „Черно море“ 38- годишният управител на заведение във Варна Михаил Симеонов.
Той добави, че е имал и съвестни служители. За съжаление, тези, които работят читаво, не се задържат дълго. Привличат ги офертите от чужбина. Ние няма как да дадем 2000 лева заплата, защото оборотите ни са ниски, каза Симеонов.
Предложения от чужбина дърпат много от нашите студенти навън, но като гледам интереса към трудовата борса, явно доста от младите хора ще останат да работят у нас. Въпреки разликата в заплащането, явно условията за работа тук не са чак толкова лоши, както обичаме да се оплакваме. Това прогнозира директорът на Колежа по туризъм във Варна доц. Стоян Маринов още в началото на март, когато учебното заведение организира трудова борса за студентите си.

Източник: chernomore

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Нова проява на насилие от младеж

Двама самоковци са привлечени като обвиняеми за извършените от тях престъпления, съобщиха от ОДМВР-София. Първият…

преди 26 минути

И днес 51-ото Народно събрание не избра председател. Кой събра най-много гласове

Стана ясно, че народните представители и днес не избраха председател. При същите направени номинации от…

преди 34 минути

Премахване на хартиените бюлетини предлагат от „Възраждане“

Премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните, зад които се гласува, предвижда законопроект…

преди 38 минути

Обраха възрастна жена в голяма наша болница

На 26.11.2024 г. във Второ РУ - Стара Загора е получено съобщение от 69-годишна жена,…

преди 42 минути

Пеевски изригна срещу Румен Радев: Да смени ЦИК

Днес лидерът на "ДПС - Ново Начало" Делян Пеевски направи коментар в кулоарите на парламента…

преди 48 минути

Полицията задържа варненец, откраднал части от локомотив

Вчера, в резултат на предприети незабавни полицейски действия, е задържан варненец - на 39 години,…

преди 50 минути