Това е най-използваният строителен материал и откакто римляните са построили Пантеона преди около 2000 години, се опитваме да го направим по-издържлив, пише CNN News. Независимо от начина на смесване и техниките за подсилване, всички бетонови конструкции се пропукват, а при определени условия тези пукнатини могат да доведат до срутване. “Проблемът с пукнатините в бетона са течовете”, обяснява проф. Хенк Йонкерс от Делфтския технологичен университет в Нидерландия. “Ако има пукнатини, водата преминава през тях – в мазетата и гаражите. Второ, ако тази вода достигне до стоманените арматури и те корозират, структурата се срутва”.
Йонкерс е намерил напълно нов начин за удължаване на живота на бетона. “Изобретихме биобетон – това е бетон, който се “самолекува”, използвайки бактерия“, посочва ученият. Биобетонът се смесва като конвенционалния бетон, но съдържа допълнителна съставка – “лекуващия” агент. Той остава неактивен по време на смесването и започва да действа, ако бетонът се напука и в него проникне вода. Йонкерс, който е микробиолог, е започнал да работи върху концепцията през 2006 година, когато технолог по бетонните смеси го е попитал, дали е възможно да се използва бактерия за самопоправящ се бетон. Йонкерс е успял да намери решение след тригодишни изследвания. Той посочва, че е било необходимо да се намери бактерия, която може да оцелее в бетон. Бетонът е екстремно алкален и “лекуващата” бактерия може да чака в латентно състояние години, преди да бъде активирана от вода, отбелязва ученият.
Йонкерс е избрал бактерия bacillus, тъй като вирее в алкални условия и произвежда спори, които издържат десетилетия без храна и кислород. Следващото предизвикателство е било бактерията да може не само да се активира в бетона, но и да произвежда варовик, за да го поправя, а затова са необходими хранителни вещества. Една от възможностите е била захар, но захарта би направила бетона мек и слаб. В крайна сметка Йонкерс се спрял на калциев лактат. Той е поставил бактерията и калциевия лактат в капсули от биоразградима пластмаса и ги е добавил към бетоновата смес. Когато бетовите структури се напукат и в тях проникне вода, капсулите се разтварят, бактерията се активизира, размножава и започва да отделя калцит или варовик, който запълва процепите. Йонкерс се надява, че изобретението му ще постави нова ера на биологични сгради.
Източник: Информационна агенция „Фокус“
Освен, че са красиви някой пролетни цветя като кокичетата, нарцисите, минзухарите, лавандулата и шафранът, съдържат…
Само след два дни е ромската Нова година. На 14 януари ромите по света празнуват…
Стана ясно, че със 102 гласа "За", 13 "Против" и 7 "Въздържал се" Националният съвет…
Стана ясно, че затварят автомагистрала "Тракия" поради опасност от скъсване на далекопровод на км. 344,…
Януари е месец, изпълнен с празници. Има още много именни дни, които ни напомнят да…
Синоптиците предупреждават, че снеговалежите продължават в цяла Южна България. Тази сутрин първият за сезона сняг…
Leave a Comment