Категории: Други

Уикенд туризъм: Защо трябва да посетите Троянският манастир (Снимки)

Реклама

Троянският манастир е разположен в северните поли на Троянския балкан на около 400 м. надморска височина на брега на р. Черни Осъм. Намира се на 10 км. от град Троян. Манастирът е 3-ти по големина в България.

Според манастирските хроники, пазени от неизвестен монах, Троянският манастир е основан от отшелник, който идва на това място и си построява малка хижа няколко години след падането на Втората българска държава. Отшелникът бързо печели уважението на местните хора, които започват да го посещават за молитви и съвети. По-късно той построява и черква, посветена на Светата Дева.

Най-забележителен архитектурен и културен паметник е главната църква „Успение Пресвета Богородица”, която е построена в периода 1835-1837 година от майстор Константин от с. Пещера,на мястото на по-стара църква.

Църквата е кръстокуполна, масивна и  построена от камък. Интериорът и екстериорът са изписани с фрески от Захари Зограф от Самоковската школа. Наред с отразените библейски сцени, той оставя един великолепен автопортрет, портрети на дарители, образите на св. св. Кирил и Методий, образи на български царе, светци и за първи път са изобразени и български светици. Българското изобразително изкуство не познава такова богатство и разнообразие на теми и сюжети от Възрожденската епоха (XVIII – XIX в.).

Иконостасът, разположен в наоса на църквата, е изрязан през 1839 г. и е образец на Тревненската резбарска школа.

Манастира  си има своя чудотворна икона, която пристига в светата обител по времето на нейното създаване. Това е “Св. Богородица Троеручица”. Иконата е пазена в манастира до XIII век, след което е пренесена в Сърбия. Върната е обратно в манастира през XVII век.

Троянският манастир е бил и убежище на Апостола на свободата- Васил Левски, който сформира революционни комитети  в манастира. Тайният манастирски комитет е наброявал 80 монаси и е бил оглавяван от архимандрит Макарий. И до днес е запазена в автентичния си вид килията, в която са били обсъждани революционните дела.

Там е и стаичката, в която Васил Левски се е криел от турските заптиета. Посетителите могат да видят и тесен тунел, по който Дякона се е измъквал през покрива при атака. В съседната стая са изложени стари икони, като най-интересна е първата 3D икона от 1947 г., която в зависимост от ъгъла на гледане възпроизвежда различни образи.

Автор снимки: Габриела Димкова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Полицията откри убит млад мъж в коритото на наша река

Стана ясно, че е открито тялото на 21-годишен мъж, обявен за издирване, в коритото на…

преди 2 секунди

Сериозно предупреждение за Шенген и какво ще се случва на 5 км. от границата

Въпреки примането в шенген ще се извършват проверки преди и след границите. Това стана ясно…

преди един час

Честит имен ден на всички, които празнуват днес

Днес, на 27 ноември българската православна църква отбелязва Успението на свети Теодосий Търновски. На празника…

преди 2 часа

Колко ще ни платят, ако работим на Коледа и Нова година

Както е известно, работата около празнични дни и официални дни се заплаща двойно. Ако се…

преди 2 часа

Почитаме паметта на преподобния Теодосий Търновски

Преподобният Теодосий е видна личност в духовния живот на българския народ през XIV век. Родом…

преди 2 часа

Камион блъсна 17-годишно момиче на пешеходна пътека в Бургас

Товарен автомобил блъсна 17-годишно момиче на пешеходна пътека, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на…

преди 2 часа