Най-накрая свърши.
Така започва Fortune публикацията си за победата на Google по делото Google Books. Спорът се води от 2005 година – една година след началото на проекта.
В единодушно решение по делото Authors Guild v. Google от днес Апелативният съд в Ню Йорк (Second Circuit Court of Appeals) приема, че сканирането на вече повече от 20 милиона книги е законно и представлява свободно използване на защитени произведения. Така се слага край на 10-годишната правна несигурност по въпроса. Тъй като съдът излага подробно съображения по четирите критерия за fair use, в бъдеще имаме повече опорни точки, по които можем да се ориентираме какво е свободно използване в цифровото време.
Според съда проектът несъмнено има трансформативна функция и фактът, че Google печели от него, не е основание да се отрича, че става дума за свободно използване. Наистина, в много случаи може да има и свободно използване с цел печалба: Много от най-общоприетите форми на законната употреба, като например съобщаване на новини и коментари, рецензии, пародия и др. са обикновено с цел печалба. (стр.26 от решението).
Така точно причината, поради която много хора предпочитат цифровата форма – възможността за търсене – тук се признава от съда като основание за високо трансформативния характер на проекта.
По-нататък съдът декларира, че не е вярно, че fair use има само при частично използване на защитени произведения. Обратно: свободно използване може да има и при използване на произведение изцяло (стр.29 от решението).
Що се отнася до ефекта върху пазара, съдът намира, че частичният достъп до произведенията, по начина – по който Google го предоставя – не може да причини имуществени вреди на носителите на права, като същевременно е полезен – например ако някой се интересува от годината на определено събитие в живота на Рузвелт, чрез търсещата функция ще получи отговор на базата на определена книга, без това да засегне икономическите права на автора (стр.39).
В случай на засягане на икономическите права чрез възможни нарушения от страна на библиотеките, на хакери и др., според съда за това биха били отговорни нарушителите, а не цифровата форма, съответно Google.
Накратко: цифровизирането, създаването на функция за търсене и показването на откъси от защитени произведения – така, както ги познаваме от проекта Google Books – са форми на свободно използване.
И най-важното: в това решение изрично се посочва, че крайната цел на авторското право е знанието (стр.12 от решението) – и макар авторите да се защитават от правото – преди всичко и във всеки момент трябва да бъдат защитени интересите на обществото и достъпът до знания.
В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…
През изминалото денонощие на територията на страната са станали 18 тежки пътнотранспортни произшествия /ПТП/, съобщават…
Проф. Тодор Кантарджиев заяви днес, че през декември обикновено започва епидемичното разпространение на грипа, а…
Днес, 28 ноември, в православния календар е денят, в който се почита паметта на Свети…
Днес в Щатите празнуват Денят на благодарността. Както е известно, Денят на благодарността, който се…
Както стана ясно, в контекста на предстоящата либерализация на електроенергийния пазар битовите потребители не са…
Leave a Comment