Днес е Световния ден на мъжа, който по традиция се чества на първата събота от месец ноември.
Този празник е въведен по идея на бившия президент на Русия Михаил Горбачов, която е подкрепена от службата на ООН във Виена, както и няколко други международни организации.
Денят за първи път е бил отбелязан през 2000 година. Тогава по идея на Горбачов е създаден и приз – копие на „Мислителят” на Роден, който е бил даван на доказали се мъже в няколко сфери на живота – икономика, бизнес, политика, изкуство и пр. Наградата се е раздавала до 2006 г.
България за първи път се присъедини към страните, в които се отбелязва Световния ден на мъжете през 2011 г.
Интересното е, че освен Световен има и Международен ден на мъжете, който се отбелязва всяка година от 1999 насам на 19 ноември единствено в Тринидад и Тобаго, САЩ, Великобритания, Ямайка, Австралия, Индия, Сингапур, Малта и ЮАР.
