Тази година се навършват 125 години от смъртта на Хайнрих Шлиман (1822-1890) – откривателят на „съкровището на Приам“ и „маската на Агамемнон“. Шлиман научава сам старогръцки език и превръща „Илиада“ на Омир в своя лична библия. Следвайки дословно стиховете на безсмъртната поема, той открива останките на древния град, смятан дотогава за обикновен мит.
По този повод варненският археологически музей организира изложба на старопечатни и антикварни издания на български език на Омировата „Илиада“. В изложбата ще бъдат показани девет книги, издадени в периода кр. XIX – нач. XX век. Текстът на някои от тях е адаптиран под формата на проза, а на другите е запазена античната поетична форма. Изданията са изящно илюстрирани с копия на оригинални литографии. Всички издания, включени в изложбата, са част от личната библиотека на Теодор Роков от Варненския археологически музей. Три цветни постера допълнително ще представят биографични данни за личността на Хайнрих Шлиман, любопитни факти за поемата „Илиада, нейният автор Омир и градът Троя както и карта на егейският свят по времето на Троянската война.
Във връзка с изложбата ще бъде прожектиран документалния филм „Хайнрих Шлиман – великият авантюрист“. Прожекциите ще се проведат на 25. XI (сряда) от 11.00 ч. и на 27. XI (петък) от 16.00 ч. в залата на Учебния музей. Вход – свободен.
Изложбата ще бъде открита на 20. XI (петък) от 16 ч. във Варненския археологически музей и ще може да бъде посетена до края на месец януари 2016 г.
Утре ще остане облачно, в Западна и Централна България с валежи от дъжд, в Предбалкана…
ГЕРБ оттегля Рая Назарян от надпреварата за председател на Народното събрание. Свикнал съм да правя…
57-годишен мъж от Разград станал жертва на измама по Интернет. Това съобщиха за медия "Нова…
Служители на РУ Вършец разкриха телефонна измама, при която жителка на гр. Вършец предала сумата…
През следващите часове Meteo Balkans апелира шофьорите да карат внимателно и със съобразена скорост, като…
Разгаря се археологически скандал в Пловдив. Изключително ценна глава на статуя на богинята на Филипопол…
Leave a Comment