Както Faktro.bg съобщи, аварията се е случила на 18 декември в 13:50 часа местно време. По информация на радиото в турбинната зала се е спукала тръба, по която се движи пара, която изпълнила помещението и се е образувал облак над АЕЦ. Всички служители са евакуирани.
Според специалисти, изтеклата пара е радиоактивна, тъй като в така наречения „контур на охлаждане на реактора“ постъпва отработена пара. Заради източния вятър, облакът се движи към Естония и Финландия.
Директорът на АЕЦ Владимир Перигуда твърди, че обстановката в района е спокойна. Кметът на град Сосновий Бор Владимир Садовски призова в специално видеообръщение населението да не се поддава на паника.
Ленинградската АЕЦ се намира на 80 километра от Петербург, на брега на Финския залив и е един от най-големите производители на електричество в северозападна Русия.
*Снимката е илюстративна
