Категории: Други

Прахът намалява, но Варна все още е „гореща“ екоточка

Реклама

Общините вече могат да ограничават употребата на печки на твърдо гориво от населението. Според последните промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух местните власти разполагат и с правото да създават зони с ниски емисии на вредни вещества и да ограничават движението на моторни превозни средства с цел подобряване качествата на въздуха, информира „Дарик“.

Мерките са в сила от 22 декември миналата година. Все още обаче в Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИОСВ) няма яснота как общините в областта смятат да променят програмите си, за да постигнат целите на изпълнение, съобщи за Димитричка Маринова, началник отдел „Атмосферен въздух, води и комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването“.

Варна все още е класифицирана като „гореща“ екологична точка, заради съществуващата потенциална възможност от влошаване здравето на населението. Съществен принос за това има широкото използване на твърди горива за битовото отопление и транспорта. Затова и замърсяването на въздуха е най-осезаемо през зимните месеци.

Качеството на атмосферния въздух в града се измерва от два стационарни пункта за мониторинг. Те са разположени на ул.“Батак“ и в СОУ „Ангел Кънчев“. През 2015 г. и в двата пункта регистрираните среднодневни концентрации са по-малко от предходната година.

РИОСВ-Варна разполага с мобилна лаборатория, която може да мери замърсяването във всяка една точка на града и региона. При необходимост – в случай на авария ли оплаквания на граждани, апаратурата се ползва. Във Варна обаче това не се е случвало през последните две години, разкри Маринова.

Мерките, които Община Варна предприема за подобряване качеството на въздуха, сред които миенето на основни пътни артерии, дават резултат. Реализацията на проекта за интегриран градски транспорт също води до намаляване на замърсяването с фини прахови частици, отчитат от екоинспекцията.

В началото на зимата се появи информация, че заради евродиректива, от 2016 г. ще бъдат забранени печките на дърва и въглища. Информацията бе отречена от екоминистерството. От тям обясниха, че от 1 януари 2022 г. ще има промяна в изискванията към отоплителните уреди. Тогава печките на твърдо гориво ще трябва да отговарят на определени изисквания, която не се отнасят към уредите, пуснати на пазара преди тази дата.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Изгърмя престъпна група за системни изнудвания на длъжници чрез насилие и заплахи

ГДБОП неутрализира престъпна група за системни изнудвания на длъжници чрез използване на физическо насилие, принуда…

преди 20 минути

Извънредно: Предепидемична обстановка е обявена във Видин

Видин е в предепидемична обстановка. През изминалата седмица заболеваемостта в областта е достигнала 198 на…

преди 2 часа

Измина месец от изчезването на 13-годишния Ники: Каква е новата версия?

Измина почти месец от изчезването на 13-годишния Николай от Конаре. Припомняме, че детето със Синдром…

преди 2 часа

Росен Желязков разкри какво са се разбрали с Доган и какво се случи с ДБ

Кандидатът за министър-председател на ГЕРБ-СДС Росен Желязков излезе с първи думи, след като върна изпълнен…

преди 2 часа

Първо огнище на шап в рамките на ЕС от 2011 г. насам: БАБХ с предупреждение

С писмо до животновъдните асоциации в България, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) апелира…

преди 2 часа

Министър Кондева издаде нова заповед, с която забранява износа на определени лекарства

Здравният министър д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно…

преди 3 часа