Бившият съдия Славчо Петков ще лежи 4 години в затвора, а 7 години няма да може да упражнява магистратска или друга юридическа професия. Това постанови днес Върховният касационен съд и така Петков стана вторият магистрат, който отива зад решетките за корупция. Миналата година в затвора влезе бившият прокурор от Шумен Румен Пенев, който беше осъден на 3 години лишаване от свобода за търговия с влияние пише Правен Свят.Съдия Славчо Петков от Окръжен съд Велико Търново е подсъдим за вземане на 16 000 лева подкуп от подсъдим. Той беше арестуван през 2010 г., след като Емил Шопов се оплакал, че съдията го изнудва за 25 000 лева. Срещу сумата Петков обещал да „оправи нещата“, тъй като Шопов с още петима души бил подсъдим за кражба на 10 тона нафта край Свищов. През 2012 г. състав на Софийският градски съд с председател съдия Андрей Ангелов призна Петков за виновен и го осъди на 5 години затвор. През 2014 г. състав от САС – Иво Вапцаров, Стефан Илиев и Калинка Георгиева, отмени присъдата и оправда магистрата, а миналата година ВКС върна делото, защото прецени, че оправдаването е станало след непълно и необективно съдебното изследване на всички обстоятелства по делото и без внимателна проверка на доказателствата. Според тогавашното решение на ВКС, апелативните съдии не само са преписали обясненията на подсъдимия, които са приели за достоверни, а не са коригирали и техническите грешки в тях. През август миналата година друг състав на САС прие, че обвинението е доказано и осъди Петков на 5 години затвор.
С днешното си решение ВКС намалява с една година наказанието лишаване от свобода на Петков и съответно и срока, през който той е лишен от правото да работи в съдебната система и да практикува юридическа професия.
Във връзка с оплакването на защитата на Петков за явна несправедливост на наложеното му от апелативния съд наказание ВКС пише в мотивите си: „Поначало степента на обществената опасност на престъплението „подкуп“ е висока и това е изводимо както от обществените отношения, които се засягат с него, така и от динамиката на този вид престъпна дейност и нейната обществена укоримост… Действията на всеки магистрат следва да бъдат ориентирани към издигане авторитета на съдебната власт и защита на обществените ценности като законност, справедливост и равноправие. Ето защо, извършването на престъпления от такова лице и то най-вече престъпления, свързани с корупционни практики, дълбоко резонират в общественото съзнание и подкопават общественото доверие в цялата съдебна система“. Според съдиите обстоятелството, че престъплението „подкуп“ е осъществено от магистрат, е било съобразено от законодателя, който го е въздигнал в квалифициращо обстоятелство и е предвидил по-висок размер на наказанията „лишаване от свобода“ и „глоба“, като е добавил и наказание „лишаване от права“. Съдебният състав на ВКС приема, че изводите на апелативния съд за завишена обществена опасност на деянието на Петков са верни.
Според върховните съдии като отегчаващи отговорността обстоятелства правилно са констатирани престъпната упоритост на Петков при извършване на деянието. Както и фактът, че то е осъществено „чрез изнудване посредством злоупотреба със служебно положение“. Като смекчаващи отговорността са отчетени чистото съдебно минало и отличните характеристични данни на подсъдимия, както и здравословно му състояние.
Ето какво заявяват върховните съдии за размера на наказанието на бившия съдия: „Като извърши комплексната оценка на всички обстоятелства, имащи отношение към отмерване на наказанието и съобрази наличието на допълнително смекчаващо отговорността обстоятелство, а именно влошеното здравословно състояние на подсъдимия, преценено на базата и на възрастта му, ВКС прие, че размерът на наказанието лишаване от свобода следва да бъда намален от пет на четири години“. Съдиите подчертават, че „определянето на размера на наказанието не е в резултат на механичен математически сбор на смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, а е следствие на една комплексна логическа дейност по цялостната им оценка, която позволява да бъде установена действителната тежест на извършеното престъпление като сложно обществено явление и налагането на онова наказание, което с оглед на тази тежест и личността на дееца най-добре отговаря на целите по чл. 36 от НК“.
ВКС заключва, че специфичните цели, които държавата преследва с наказанието и чрез постигането на които се осъществява неговата обществена функция, в случая с Петков биха се постигнали и с по-ниско по размер наказание, а именно 4 години лишаване от свобода.„Ефективното му изтърпяване е допълнителна гаранция както за поправянето на дееца, така и за постигане на психическо въздействие – възпитателно и предупредително върху останалите членове на обществото“, заявяват върховните съдии.
Скандалът между подкаст водещата Ивка Бейбе и пианиста и ерген №2 на България Евгени Генчев…
Детските градини и ясли въвеждат стриктен ежедневен филтър за недопускане на заболели деца, научи медия…
Стана ясно, че йеменските хути, свързани с Иран, са освободили екипажа на кораба "Галакси лийдър",…
"Започвам обиколка из страната, в която ще се срещна с кметове, общински съветници и симпатизанти…
Кметът Благомир Коцев предлага да бъде отменено решението на ОбС-Варна от месец май миналата година…
"Автобусните спирки гарантират безопасността и удобството на пътниците в градския транспорт при слизане и качване.…
Leave a Comment