Д-р Дамян Илиев: От днес въвеждаме извънредни мерки и в Северна България заради огнищата на Заразен нодуларен дерматит в Хасковско и Старозагорско
Стопаните трябва провеждат дезинсекция на фермите си
„От днес се въвеждат извънредни мерки срещу заболяването Заразен нодуларен дерматит и в Северна България. Това са областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Разград, Търговище, Шумен, Русе, Добрич, Силистра и Варна. Движението на едри преживни животни в тези области не е забранено, но се извършва под засилен контрол.“ Това каза изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев на пресконференция, където представи актуална информация за епизоотичната обстановка в страната и предприетите мерки от страна на БАБХ, във връзка с констатираните огнища на Заразен нодуларен дерматит. Той обяви, че е констатирано ново огнище на болестта в старозагорското село Воденичарово, което се намира в непосредствена близост до първичните огнища в село Воден и село Черногорово. „Основното нещо, което трябва да направят фермерите е да предприемат тези действия, за които сме ги предупредили. Има инструкции на нашата страница какво се прави във връзка с борбата с векторите”, подчерта д-р Дамян Илиев и допълни, че на службите по места е разпоредено да припомнят на фермерите как да свършат тази работа.
„Забранено е придвижването на едри преживни животни в Южна България, с изключение на животните, които се придвижват до кланици за незабавно клане. Извършват се ежеседмични клинични прегледи на едрите преживни животни в цялата страна“, каза още д-р Илиев и допълни, че се забранява провеждането на пазари и изложби на едри преживни животни, а при съмнение за заболяване или смъртност стопаните трябва незабавно да информират официалния ветеринарен лекар. „Възможно е причината за поява на заболяването да е криминално движение на животни, въпреки че това не е подвъдено по никакъв начин до момента“, коментира д-р Илиев. „Освен ограничителните мерки уговаряме възможности за борба със всички летящи вектори да напръскаме по поречията на реките, които са граничещи с Турция и Гърция – Струма, Места, Марица”, посочи директорът на БАБХ.
Д-р Дамян Илиев обясни, че към момента не се налага ваксинация. По думите му основната причина да не се ваксинират животните е забраната за движение на едри преживни животни и търговия с продукти от тях за минимум 3 години, ако се извърши ваксинация. Това ще доведе до големите икономически загуби. „Ваксината, която се използва срещу заразния нодуларен дерматит също и не дава очакваните резултати. В Гърция беше проведена ваксинация, но продължава да се констатират нови огнища на болестта“, отбеляза д-р Даман Илиев. Той посочи, че в края на 2015 година в Турция е имало 451 регистрирани огнища на заболяването, а в Гърция 116. От началото на тази година новите огнища в Турция са 11, а в Гърция 3. Болестта се пренася изключително лесно, като основен преносител са кръвосмучещите насекоми (куликоиди, мухи, комари, кърлежи), но се разпространява и при контакт между животни, може да бъде пренесена и механично. Д-р Илиев е категоричен, че единствения начин да се спре разпространението на заболяването в страната е евтаназиране и загробване на стадата с болни животни. „Така свеждаме до минимум вероятността да се заразяват вектори (насекоми) от болни животни“, добави той.
Както стана ясно, Steadfast Dart 2025 (STDT25) е най-голямото учение на НАТО за 2025 година…
Става ясно, че към момента оперативната обстановка е нормална за сезона. Няма сигнали за бедстващи…
На 13.01.2025 г. В периода 8:30 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
Става ясно, че по повод отбелязването на 100 години от рождението на актьора Георги Калоянчев…
Днес, 11 януари 2025 година, поради аваия на магистрален водопровод от 8 до около 17…
В следващите дни шофьорите да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия. Това…
Leave a Comment