Категории: Други

Откриха уникални археологически находки в Черно море

Реклама

Над 40 корабокрушения са изследвани по време на втората експедиция на най-мащабното до днес археологическо изследване на праисторическата и историческата археология на западната част на Черно море. За пръв път са проучвани кораби, досега известни само от исторически документи.

Корабокрушенията, които включват плавателни съдове от ІХ – Х век, ХІІ – ХІV век и от ХVІІ – ХІХ век, ни дават нова информация за връзките на черноморските крайбрежни общества със света и демонстрират интензивен начин на живот, свързан с морето и мореплаването, пише „Варна утре“. Изненадващо доброто състояние на всички проучени останки се дължи на безкислородните условия в Черно море на дълбочини над 150 м.

Втората експедиция по морския археологически проект (МАП) „Черно море“ се проведе от 1 до 26 септември в акваторията между село Резово на българо-турската граница и нос Галата край Варна от изследователския кораб „Stril Explorer“. Плавателният съд е снабден с най-модерното оборудване, съществуващо в момента. Основните уреди са монтирани на два дистанционноуправляеми подводни апарата (ROV), единият от които („Supporter“) е оптимизиран за триизмерна фотограметрия и видеозаснемане с висока резолюция. Другият подводен апарат „Surveyor Interceptor“ е разработен от проучвателните компании ММТ и „Reach Subsea“ и е единствен по рода си, отличаващ се с това, че се движи с три пъти по-висока скорост от аналозите си.

„Surveyor Interceptor“ носи на борда си пълен комплект геофизични измервателни уреди, светлини, камери с висока резолюция и лазерен скенер. По време на проекта този изследователски апарат проучи над 1000 линейни километра от акваторията и постави нови рекорди за достигната дълбочина (1800 метра) и постоянна работна скорост от над 12 км в час.

Екипът на Черноморския археологически проект се състои от учени от Програмата по морска археология на Университета в Саутхемптън (Великобритания), който е установил партньорство с Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките и с българския Център за подводна археология. Изследването на българската акватория, която включва територии, залети преди хиляди години след края на последния ледников период, е финансирано от британската благотворителна фондация „Експедиции и образование“ (EEF Expeditions).

МАП „Черно море“ търси отговор на въпроса кога се е случило това, колко бързо се е променило морското равнище, как процесът е повлиял на древното население в региона. За да отговори на тези въпроси, проектът използва геофизични методи, които помагат да се открие някогашната суша, лежаща под днешното морско дъно, както и да се анализира и датира потъването й.

Освен научните изследвания основни елементи от проекта са образователна програма и създаване на документален филм. Реализирайки тези цели, осем британски ученици бяха избрани да се присъединят към научния екип, за да наблюдават операциите и дори да участват в много от тях. Тъй като популяризирането на науката е важно толкова, колкото и самата наука, създаването на научно-популярен документален филм за проекта е възложено на филмовия екип „Black Sea Films“, включващ създателите на световноизвестната серия на БиБиСи „Синя планета“ (“Blue Planet”) и „Планета Земя“ (“Planet Earth”).

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Тежка катастрофа блокира магистралата. Има загинал и ранени

Стана ясно, че заради катастрофа движението е спряно и е пренасочено през заобиколни маршрути по…

преди 18 минути

Идва по-студен декември от миналата година. Какво ще ни поднесе времето

Зимата вече се усеща. Според климатологът Симеон Матев не може да се каже какво ще…

преди 21 минути

Толкова са много: Едни от най-популярните имена в България празнуват днес

Както е известно, днес църквата почита паметта на Св. Благоверен княз Александър Невски. Той е…

преди 25 минути

Ето какво ще бъде времето по Черноморието в събота – 23 ноември

Днес над по-голямата част от България ще е предимно слънчево. Преди обяд в Източна България…

преди 2 часа

Кола препречила пътя на друг автомобил в София: Слязъл маскиран с качулка и чрез насилие отмъкнал чанта със 120 000 лв.

От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…

преди 16 часа

Има ли ръст на случаите на грип и други респираторни заболявания у нас?

Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…

преди 16 часа