Париж и цяла Франция си спомнят днес за жертвите на атентатите, извършени във френската столица преди една година и отнели живота на 130 души, предаде АФП, цитирана от „Монитор“.
В столицата ще бъдат организирани няколко възпоменателни церемонии в близост до седемте места, поразени преди година от атентаторите. В близост до Стад дьо Франс, заведенията „Карийон“, „Бон биер“, „Контоар Волтер“, „Пти Камбодж“, „Бел екип“ и концертната зала Батаклан ще бъдат открити паметни плочи.
Там ще се съберат политици, представители на властите, близки на убитите, оцелели от нападенията, парижани и туристи. В проявите ще се включат френският президент Франсоа Оланд и кметът на Париж Ан Идалго.
Възпоменателните церемонии започнахат в 9 ч. Първата беше пред Стад дьо Франс.
Там трима джихадисти на 13 ноември вечерта преди година убиха един човек, като задействаха колани с експлозиви. Това стана докато на стадиона имаше многохилядна публика, гледаща мач.
Следват възпоминания край шестте заведения, нападнати от друга група джихадисти на 13 ноември миналата година. В тези нападения загинаха 39 души, посетители или членове на персонала на атакуваните заведения.
Последната възпоменателна церемония ще бъде пред концертната зала Батаклан, където на 13 ноември преди година трима джихадисти с автомати и пояси с експлозиви нахлуха по време на концерт на американската рокбанда Ийгъл ъв дет метъл и избиха 90 души, а после държаха много други хора няколко часа за заложници. В церемонията при Батаклан, която ще започне в 12:30 ч. местно време освен оцелели и близки на убитите ще присъстват и членовете на Ийгъл ъв дет метъл.
След края на тази церемония пред сградата на кметството на 11-и парижки район, в който се намират част от обектите, превърнали се преди година в мишена на терористите, ще бъдат пуснати балони в небето, символизиращи душите на убитите.
Проявата е по инициатива на асоциация „Живот за Париж“. Вечерта друга асоциация „Винаги Париж“ организира пускане на светещи фенери в небето на столицата. В катедралата Нотр Дам пък архиепископът на Париж кардинал Андре Вен-Троа ще отслужи привечер специална меса в памет на убитите.
Освен тези официални прояви се очаква да има и много частни възпоминания. Инициатива в социалните мрежи призовава жителите на Париж да поставят привечер по една запалена свещ на прозорците си в памет на загиналите.
Година след атентатите Франция живее в режим на извънредно положение, със затегнати законите за борба с тероризма, а мерките за сигурност са завишени.
Разследването на координираните атаки, извършени от три групи отряди от по трима души, показа, че в тях са участвали петима френски граждани (Ибрахим Абдеслам, Исмаел Омар Мостефаи, Сами Амимур, Фуед Мохамед Агад и Билал Хадфи), които са се радикализирали.
Някои от тях са били в Сирия и са били в полезрението на специалните сили, други са били осъждани за различни дребни престъпления в миналото. Сред нападателите е имало и двама белгийско-марокански граждани (Абделхамид Абауд и Шакиб Акру), които са пребивавали в Сирия, както и двама иракски граждани (идентифицирани като Укашах ал Ираки и Али Ал Ираки), притежатели на фалшиви сирийски документи за самоличност, влели се в потока от бежанци, преминали през гръцките егейски острови, континентална Гърция, Балканския миграционен път и озовали се в Западна Европа.
Всичките нападатели, извършили атаките в Париж, загинаха още на 13 ноември или бяха ликвидирани при специална операция пет дни по-късно в Сен Дени северно от Париж. Оцеля единствено Салах Абдеслам, французин и брат на един от атентаторите, за когото разследващите предполагат, че е бил или атентатор, отказал се от мисията си, или фигура с ключова логистична роля.
Той беше заловен едва през март в Брюксел след четиримесечно бягство и предаден на френските власти в края на април. Оттогава той е разпитван четири пъти от съдия, но така не проговори за ролята си в атентатите.
Почти половин година след нападенията в Париж, в края на март в Брюксел бяха извършени координирани атентати на летище Завентем и на метростанция Маблеек.
Разследването на тези нападения показа, че атентаторите и съучастниците им имат нещо общо и с хората, извършили атентатите в Париж. Всичко това извади на яве сложна плетеница от връзки между радикализирани лица във Франция и Белгия, свързани с хора от ИД в Сирия и Ирак. За Абделхамид Абауд, смятан от разследващите за основен координатор на парижките нападения, се появиха информации, че е заемал отговорен пост в звеното от чужди терористи на ИД и че е успявал да се движи необезпокояван из Европа, въпреки че е бил смятан за подозрителен.
Въпреки затегнатите мерки за сигурност във Франция в годината след парижките атаки в страната бяха извършени още няколко атентата.
На 13 юни в Манянвил край Париж радикализиран мъж, врекъл се във вярност на ИД, уби полицай и неговата приятелка в жилището им и държа тригодишното им дете в плен в продължение на няколко. Той беше ликвидиран при щурм на специалните сили.
Вечерта на 14 юли тунизиец, пребиваващ в Ница, вряза камион в множество празнуващо на крайбрежната градска улица френския национален празник. Загинаха 84 души. 36 часа по-късно ИД пое отговорност за нападението.
На 26 юли в края на сутрешната меса в църквата в Сент-Етиен-дю-Рувре близо до Руан двама радикализирани 19-годишни нападнаха 86-годишния свещеник Жак Амел и му прерязаха гърлото. Те раниха тежко молеща се в църквата жена и държаха монахини и посетители на църквата няколко часа за заложници. Накрая бяха ликвидирани при операция на специалните сили. ИД също пое отговорност за нападението.
Стинг даде нов живот на „Батклан“
Година след 13 ноември 2015 г. музиката отекна отново в концертната зала Батаклан в Париж, която беше нападната от джихадисти (загинаха 90 от 130-те жертви на атентатите), с концерт на Стинг в памет на жертвите, ден преди официалните възпоменателни церемонии, предаде Франс прес.
На лицата на присъстващите имаше усмивки и сълзи през целия продължил близо час и половина концерт. След последните ноти на „The Empty Chair“ мнозина от близо 1500-те присъстващи се прегърнаха и изпратиха певеца с бурни аплодисменти, както за прекрасното изпълнение на британския музикант, така и за възраждането на залата Батаклан.
В края на концерта Стинг напомни и за проблемите, пред които са изправени мигрантите с песента си „Inshallah“. Той отдаде почит и на паметта на американския репортер Джеймс Фоли, екзекутиран в Сирия през 2014 г. от Ислямска държава.
На концерта присъстваха множество известни личности, включително кметът на Париж Ан Идалго, министърката на културата Одре Азулем певиците Патрисия Кас, Жан Шерал и Лу Доайон.
Стана ясно, че земетресение с магнитуд 4,1 е било регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча,…
Стана ясно, че цената на повечето зеленчуци на борсите в страната се покачва тази седмицата,…
Днес, на 24 ноември Православната църква почита Света великомъченица Екатерина. Тя е една от най-образованите…
ОДМВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали на 84 години…
Стана ясно, че влак дерайлира при входните стрелки на гара "Захарна фабрика" в София. Снощи…
Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…
Leave a Comment