Земетресение с магнитуд от 7,3 по скалата на Рихтер удари северната част на Япония, предаде „Ройтерс”, цитирана от novini.bg.
Обявена е тревога за опасност от цунами по тихоокеанското крайбрежие на страната. Приливната вълна е била с височина около един метър. Хората са евакуирани, корабите излязоха в открито море.
По първоначална информация, охладителната система в Трети енергоблок на АЕЦ „Фукушима“ е излязла от строя, но няма опасност от по-тежка авария. Близо до реактора е ударило еднометрово цунами. Според телевизия Ен Ейч Кей, в химически завод в гр. Иваки е избухнал пожар. Епицентърът на труса, усетен и в Токио, е близо до брега на префектура Фукушима и е на дълбочина от 10 км. Първоначално сеизмолозите го оцениха на 7,3 по Рихтер, но по-късно беше коригирано на 7,4.
Земетресението е ударило страната в 5:59 часа местно време, когато повечето граждани все още са били по леглата си. Високоскоростните влакове са спрени временно в засегнатите от труса райони. Припомняме, че през 2011 г. Япония преживя опустошителен трус от 9,1 по Рихтер, последван от цунами и авария в АЕЦ „Фукушима“.
Като цяло, обаче, това е държавата с най-висока степен на подготовка за реакция при трусове и през последните години даже по-мощните рядко са съпроводени с големи жертви и щети.
https://www.youtube.com/watch?v=R5WVpsWNgzU