Девет номинации има Варненска област в тазгодишното издание на конкурса „Сграда на годината“. В категория „Сгради и паметници на културата“ за приз се бори реновираният дворец „Евксиноград“ и паркът му, пише ИА „Черно море“.
Първоначалният проект за двореца е изработен в началото на 1882 година от австрийския архитект Виктор Румпелмайер, поканен лично от княз Батенберг за проектант на варненската му резиденция. Основният камък е положен тържествено на 16-ти август 1882 година, а грубият строеж е почти готов до 1885 година, когато строителството се прекратява поради политическата криза и последвалата абдикация на княз Батенберг.
Дворецът започва да функционира пълноценно от 1893 година, като е отговарял на най-високите за времето битови и технически стандарти. Още тогава дворецът е бил електрифициран, а от около 1905 година е напълно топлофициран. Проектът реставрира в оригинален вид фасадите на сградата и възстановява оригиналната пространствена структура и разпределенията на етажите от периода 1893-1908 година. Всички помещения от I и II етаж са възстановени с оригиналната им функция. Възстановено е и оригиналното разпределение на III етаж, където помещенията от източното крило запазват автентичния си вид, а останалите се използват за музей, разкриващ дворцовия живот и строителната история на сградата. Изпълнени са нови паркетни настилки, текстилни тапицерии по стените, нови настилки в сутерена.
С номинация в две категории е Юнашкия салон, чието здание бе реновирано през 2016-та година. Сградата се бори за приз в раздел „Сгради и паметници на културата“, както и в „Сгради спортна и туристическа инфраструктура“. Сградата е строена преди повече от 100 години по проект на архитект Манол Йорданов Стателов, с дарения от варненци, частично финансиране от Общината и с участието на няколко спортни организации. През Балканската война в наскоро построената сграда временно са настанени войскови части. По време на Втората световна война тя е превърната в убежище за германски войници. Пожар в края на войната унищожава до голяма степен материалната база. Но най-тежки са последствията за сградата след превръщането й в склад за жито. Тогава за пръв път е застрашена нейната цялост, тъй като под тежестта на струпаното зърно подът пропада. Въпреки нанесените трайни щети на Юнашкия салон, мястото остава средище за варненската общественост и място за тренировки и срещи на спортисти. През 2014 година зданието официално е обявено отново за общинска собственост и това поставя началото на конкретни мерки от страна на Община Варна за пълното възстановяване на Юнашкия салон.
В категория „Сгради спортна и туристическа инфраструктура“ номинация получава и новият интериорен проект „Реконструкция и основен ремонт на ДКС/Зала „Конгресна“. Две от общо 5-те номинации в категория „Жилищни комплекси“ са варненски. Имаме и местни номинации за призове в разделите „Жилищни сгради“, „Ваканционни комплекси“ и „Производствени и логистични сгради“. Конкурсът, който е с над 10 категории, е учреден през 2002 година. Той е най-престижното събитиe в сферата на инвестиционните проекти, строителството и архитектурата и отличава най-добрите постижения през съответната година. Церемонията по връчването на наградите се провежда на официална гала вечеря през месец декември, която събира водещите инвеститори, строителни компании, архитекти и други участници в строително-инвестиционния процес.
Както стана ясно, Steadfast Dart 2025 (STDT25) е най-голямото учение на НАТО за 2025 година…
Става ясно, че към момента оперативната обстановка е нормална за сезона. Няма сигнали за бедстващи…
На 13.01.2025 г. В периода 8:30 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
Става ясно, че по повод отбелязването на 100 години от рождението на актьора Георги Калоянчев…
Днес, 11 януари 2025 година, поради аваия на магистрален водопровод от 8 до около 17…
В следващите дни шофьорите да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия. Това…
Leave a Comment