Категории: Варна

100 000 лева са отделени за реставрация на археологически обекти във Варна

Реклама

100 000 лева са отделени за реставрация и спешна консервация на археологически обекти във Варна преди началото на летния сезон.

Това заяви за „Фокус“ – Варна директорът на Регионалния исторически музей в града проф. Валентин Плетньов. „Заради лошо поддържане затваряме обекти и губим средства“, допълни проф. Плетньов.

Той припомни, че варненският музей се издържа основно от държавната субсидия и дофинансиране от Община Варна по Закона за културното наследство. „Варненският музей е в сравнително благоприятно положение, защото от години проблемът с дофинансирането е решен, като се получават общинските средства от продажбата на билети и всички дейности на музея.

Миналата година тези средства бяха около 650 000 лева, което означава, че музеите, основно през сезона от април до края на септември, са посетени от около 180 000 платени туристи. Вероятно общата бройка на посетителите е около 200 000 души, което е голяма цифра в сравнение с музеите в страната, които не могат да се похвалят с такъв поток, но тук мястото на града в курортната система е по- различно“, каза още проф. Валентин Плетньов.

„Тази година бюджетът, който получаваме от държавата, е около 1,1 млн. лева, но от тях за издръжка на музеите отиват много малка част. Основната част отива за заплати на музейните специалисти, на работници и на служители, за социалните осигуровки и други плащания по граждански договори. Ако го нямаше дофинансирането, варненските музей щяха да работят само на заплати. Тази година дофинансирането е общо 820 000 лева, като голямата част от тях са собствени приходи, отделени са и средства за реставрация и спешна консервация на обекти преди сезона“, допълни професорът.

По думите му през тази година са отделени и 80 000 лева за подготовката на проекти, свързан с манастира „Джанавара“ в Аспарухово, „Царският манастир“ над Варна в местността „Караач теке“, както и голямата епископска базилика, разположена в центъра на улица „Хан Крум“. С тях ще се кандидатства по ОП „Региони в растеж. „Идеята е да направим един голям туристически маршрут, комплекс от обекти, включени в един маршрут – раннохристиянски манастир от V – VI век, Царски манастир от ранното средновековие X – XI век и Аладжа манастир от XIV век. Така обхващаме целия християнски период до идването на османците. Надявам се, че това ще го направим като бенефициент с Община Варна, съвместно, за да имаме реставрирани и подготвени в една атракция обекти“, отбеляза проф. Валентин Плетньов.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Отиде си още една рок легенда

Отиде си още един гений на рок музиката. На 65-годишна възраст почина британският рок китарист…

преди 13 часа

Проверяват дали знаците върху бюлетините в три секции не са дело на един човек

Назначена е графична експертиза, с която да се установи дали един и същи човек е…

преди 13 часа

Поредна промяна: Тръмп премахна испанския език от официалния сайт на Белия дом

Администрацията на Тръмп обновява уебсайта на Белия дом, премахвайки версията на испански език. Това се…

преди 14 часа

Киселова поиска имунитетите на Лена Бориславова, Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов

Председателят на 51-ото НС Наталия Киселова поиска имунитетите на Лена Бориславова от ПП-ДБ, както и…

преди 14 часа

Тръмп смени името на Мексиканския залив

Новият американски президент Доналд Тръмп подписва изпълнителна заповед за преименуване на Мексиканския залив. Той вече…

преди 14 часа

Френски министър: Речта на Тръмп беше сериозен ритник в задните части за европейските столици

Думите идват от страна на министъра на въоръжените сили на Франция. Той определи изказването на…

преди 14 часа