Категории: България

От 15 септември с нови учебни планове в професионалните гимназии

Реклама

От 15 септември т.г. ученицитe в над 400 професионални гимназии и паралелки в средни и обединени училища, ще се обучават по нови учебни планове. Те ще бъдат изготвени с активното участие на бизнеса, социалните партньори, директорите и учителите.

Целта е съдържанието им да отговаря на изискванията на пазара на труда.

МОН разработи 92 варианта на учебни програми за начално и продължаващо професионално образование и обучение за придобиване на степен на професионална квалификация за ученици и хора над 16-годишна възраст. Рамковите програми, които са качени на сайта на МОН, и стандартите за придобиване на квалификация по професия са основа за разработването на типовите учебни планове по професии, а след това и на училищните учебни планове.

Програмите дават възможност ученик, започнал обучение по една професия, в следващ етап да продължи обучението си по друга професия от същото професионално направление, която се търси повече на пазара на труда.

Ако ученик е започнал своето обучение по професия „Машинен монтьор“ например, след успешно завършен Х клас той може да придобие квалификация за заварчик, след XI клас – за основната си професия „Машинен монтьор“, а след успешно завършен XII клас – за машинен техник.

Ако пък ученик е започнал обучение за работник в транспорта, би могъл да се специализира в мехатроника, за да получи по-висока степен на квалификация.
Рамковите програми са за младежите, които постъпват в професионалните гимназии и паралелки в VIII клас през 2017, 2018, 2019 и 2020 година. Започналите професионалното си образование по-рано ще го довършат по досегашните учебни планове.

Рамковите програми определят възрастта и входящото образователно и квалификационно равнище на кандидатите, съдържанието и продължителността на професионалното образование и обучение. Те са разработени за дневна, вечерна, задочна и дуална система на обучение.

В тях са посочени минималният брой часове за видовете професионална подготовка за целия период на обучение. Фиксирани са необходимите часове за обща, отраслова и специфична професионална подготовка – теория и практика на професията.

Учебните часове за разширена и допълнителна подготовка могат да се използват за усвояването на знания и умения за спецификата на всяка специалност от професията, както и за въвеждането на нови технологии, материали и съоръжения.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Вдигат цената на водата във Варна: Ето колко ще плащаме от 1 януари 2025 г.

Продължава да се покачва цената на водата у нас. Увеличението няма да се размине и…

преди 12 минути

Това са районите във Варна и областта, които остават без ток днес – 26 ноември

На 26.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 16:30 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…

преди 19 минути

Какво време да очакваме по Черноморието днес?

От НИМХ прогнозират, че днес (26 ноември) по Черноморието ще преобладава слънчево време. Очакват се…

преди 3 часа

ПП-ДБ: Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение

Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…

преди 16 часа

Ще има ли скок в цената на водата в България?

Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…

преди 16 часа

Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана

Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…

преди 16 часа