Витамини или по-скоро химия купуваме, когато избираме салатата за трапезата?
Най-често количеството на нитратите е по-високо при листните зеленчуци. В списъка на „опасните” влизат марули, салата айсберг, рукола и спанак – затова трябва да сме изключително внимателни, когато купуваме от тях за трапезата. При последните изследвания на Агенцията по храните от 80 проби наднормено съдържание на нитрати откриват само в една проба спанак, показа проучване на Нова.
От проверените от началото на годината на границата над 15 хиляди пратки с плодове и зеленчуци пестициди са открити в 33 пратки – основно вносни лимони, нар и пипер. Според експерти обаче при много по-ниски от разрешените нива се достига до вредни ефекти за здравето ни, като анемия, стомашни проблеми и дори отравяния. Още по-големи са рисковете при децата, за които допустимото съдържание на нитрати е много по-малко.
„По-голямото количество се натрупва, когато се обработват земеделските площи с минерални торове, когато не се спазват добрите земеделски практики – може да има натрупване на нитрати”, обясни инж. Елка Темелчева от Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол в БАБХ.
Повече нитрати се трупали през зимата, когато производителите използвали и повече химикали в оранжериите. На борсата край Първомай и търговци, и производители са категорични, че нитрати в салатата няма. Не толкова сигурни обаче са купувачите. Според производителите торовете, с които се третират вносните зеленчуците, са различни от нашите и затова нитратите в тях са с пъти повече. Един от зеленчукопроизводителите обаче смята, че пътят на салатата от оранжерията до сергиите на пазара е непредсказуем.
„Всичко е под пределно допустимите концентрации. Проблемът е, когато нитратите преминат в нитрити – те са вещество, което при висока температура възпрепятстват движението на кислорода в кръвта”, обясни инж. Теумелчева.
При 80 изследвани проби през миналата година инспекторите откриват свръх съдържание на нитрати в една – със спанак. Доказано е, че нитратите не са токсични. При определени условия те се редуцират в нитрити, които всъщност са опасните. Това става при висока температура, съхраняване на продуктите в найлонови торбички и други. Нитритите са опасни, защото се свързват с хемоглобина и пречат той да пренася кислород. Настъпва тъканен глад за кислород, което е болестно състояние, особено опасно за малките деца. Още по-опасно е когато тези нитрити реагират с амините от храната.
Експертите съветват да белим кората на зеленчуците или да премахваме най-горните листа, преди да правим салата, защото там се натрупват най-много нитрати. Затова е добре да накисваме салатата преди да стигне до трапезата. На пазара потребителят трудно се ориентира коя салата е българска и коя внос. Често дори зеленчуци от Турция, Гърция и Македония са предлагани като родни, тъй като се търсели повече.
Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…
Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…
Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…
На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…
Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…
Leave a Comment