in

Разкриха нови пластове от човешката история на Черно море

Снимка: "Капитал"

Преди 6000 години в района на устието на река Ропотамо е съществувало селище. Това са открили учените от Черноморския археологичен проект Black sea MAP след първия етап на проучванията си през тази година, пише „Капитал“.

Още по-интересното откритие на подводните археолози е, че на това място последователно са съществували селище от ранната бронзова епоха, тържища и пристанища от времето на най-ранната гръцка колонизация на Черно море, а след това и от ранновизантийската епоха, Средновековието и османския период.

Според д-р Калин Димитров, директор на Центъра за подводна археология в Созопол, морето постепенно е отнемало парчета от сушата. Откритите селища са били на сушата преди 6 хилядолетия, но повдигането на нивото на морето ги е поставило под водата впоследствие.

Морското равнище се е вдигнало постепенно с около 7-8 метра и поради тази причина подводните археолози са се натъкнали на ясно изразени пластове от различните епохи.

Открити са и множество артефакти – главно луксозна керамика от различните епохи в района. Според д-р Калин Димитров местното население е използвало залива пред устието на река Ропотамо, защото е пренасяло стоки откъм Меден рид в Странджа планина към пристанищата. Самите древни селища и тържища са се намирали по южния склон на нос Свети Димитър в резервата „Ропотамо“.

Многопластовият археологичен обект се намира на 4-5 метра дълбочина и е открит случайно още през 1972 г. от бургаския археолог проф. Иван Карайотов.

Проучван е частично през 1982 година. Д-р Димитров разказа, че подобни праисторически подводни обекти има в района на рибното пристанище на Бургас, на полуостров Атия, който обаче е военен обект, а също така около Созопол, в местностите Стамополо край Приморско и Урдовиза край Китен и в района на Ахтопол.

Снимки може да разгледате ТУК.

Никъде обаче обектите не са запазени така, както в устието на Ропотамо, където никога не е имало голяма строителна дейност .

Античните артефакти са се запазили отлично, покрити от пластове с пясък.

В рамките на Черноморския проект Black sea MAP миналата година експедицията откри 40 потънали кораба на дълбочини между 90 и 1700 метра, които бяха запазени идеално заради липсата на кислород (аноксия) на тази дълбочина в Черно море.

Според д-р Димитров античните артефакти са се запазили отлично именно поради тази причина. Те ще помогнат на учените да очертаят както човешкото присъствие по българското крайбрежие в един огромен период от време, така и променящите се функции на района.

Експедицията е финансирана от британската Фондация за експедиции и образование (Expeditions and Education Foundation). Екипът се състои от изследователи и студенти от Центъра за подводна археология, град Созопол; Националния археологически институт с музей, БАН; Центъра за морска археология в Университет Саутхемптън, Англия; Университета „Кънектикът“, САЩ, и Университета „Сьодертьорн“, Швеция.

 

*******

Спонсор на наградата този месец: logo-fratelli
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna. Направи своята новина най-популярна. Сподели я с приятелите си.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Дамян Дамянов