Две години и половина е срокът за изпълнение на обществената поръчка за изграждане на участъка между пътните възли „Ябланица“ и „Боаза“ от автомагистрала „Хемус“.
От тях 180 дни са за проектиране, а 730 дни са за изграждане на обекта, съобщава „Дарик“. Това стана ясно днес при подписването на договорите за строителство и строителен надзор на обекта, което се проведе в присъствието на министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
За участъка от 9,3 км има изготвен технически проект и строителните дейности ще започнат след издаване на разрешение за строеж, като паралелно с това ще бъдат проведени процедурите по отчуждаване на терените, посочи Нанков.
Договорът за проектиране и строителство на участъка между Ябланица и Боаза е на стойност близо 55 млн. лв. без ДДС. Изпълнител е дружеството „ХВП Ябланица“ ДЗЗД, в което участват: „Хидрострой“ АД, „Водстрой 98“ АД и „Пътстрой Бургас“ ЕООД.
Строителният надзор е възложен на ДЗЗД „Консултанти Хемус 1 – 2016“, в което участват „ПИ ЕС Консулт” ЕООД, „Евроконсулт” АД и „Строл-1000” АД. Стойността на договора е почти 600 000 лв. без ДДС.
В рамките на проекта е предвидено изграждане на 5 селскостопански подлеза, 2 селскостопански надлеза, както и подлез при общинския път от Брестница към пещерата Съева дупка. Ще бъде изградена етапна връзка при километър 87+600 в близост до село Брестница за връзка с път I-4 Коритна – Белокопитово.
Автомагистралната отсечка ще бъде с по две ленти за движение в посока по 4 м, две ленти за спиране по 3 м, средна разделителна ивица – 2 м, водещи ивици и банкети.
По думите на председателя на управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Дончо Атанасов най-важно при изпълнението на проекта е да се съкратят сроковете за проектиране.
Министър Нанков посочи, че в момента се извършва и физическото проектиране на отсечката от 50 километра между „Боаза“ и разклона на второкласния път II-35 между Ловеч и Плевен, като строителството му ще бъде разделено на три етапа. Заложена е проектна скорост на движение 120 км/ч. По този начин ще осигурим икономия с почти 150 млн. лв. поради отпадането на необходимостта от изграждане на подлези, надлези и други съоръжения за преминаване по трасето, коментира той.
Очаква се в края на 2018 г. да бъдат завършени техническите проекти и преминати процедури по ОВОС, както и изготвени парцеларните планове, стана ясно още от думите на инж. Атанасов.
Поели сме ангажимент за развитието на инфраструктурата в Северна България. Основни наши приоритети са „Хемус“, както и автомагистрала Русе – Бяла – Велико Търново, заяви още министър Нанков. Вече е избран изпълнителят за участъка от АМ „Хемус“ между Белокопитово и Буховци. Строителството на отсечката може да стартира още през тази година, ако няма обжалвания, посочени той.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna. Направи своята новина най-популярна. Сподели я с приятелите си.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Днес се проведе брифинг, по време на който началникът на сектор "Пътна полиция" Варна, изнесе…
38-годишен от Бяла е задържан за нанесен побой на приятелката си, съобщават от пресцентъра на…
По думите на синоптика Ники Василковски през първите дни на месец декември времето ще бъде…
Мъж получава 10 години затвор за причинено смъртоносно ПТП след навлизане в насрещното платно при…
От НИМХ прогнозират, че през следващите дни ще преобладава слънчево време, но в петък (29…
Вече има задържани по случая с бруталния побой над 23-годишен служител в столичен мол. Към…
Leave a Comment