Категории: България

Сребърна получи Сертификат за Биосферен парк на ЮНЕСКО (Снимка)

Реклама

Сребърна получи Сертификат за Биосферен парк на ЮНЕСКО. С него се удостоверява, че защитената територия покрива новите предизвикателства на Севилската стратегия за управление на биосферните резервати на Програма – „Човекът и биосферата“ на международната организация.

Решението за обявяването на биосферните паркове „Сребърна“, „Централен Балкан“, „Червената стена“ и „Узунбуджак“ е взето на заседание на 29–та сесия на Mеждуправителствения координационен съвет на програмата „Човекът и биосферата“. Тя бе проведена през юни т.г , в Централата на ЮНЕСКО в Париж .

Съгласно изискванията на стратегията от Севиля за Биосферен парк „Сребърна“ са определени три зони – „сърцевинна“, „буферна зона“ и „преходна зона (зона за развитие)“, включваща цялата територия на община Силистра.

Сърцевинната зона включва обявения според националното законодателство през 1977 г. резерват „Сребърна“, с площ 892 ха, която удовлетворява изискванията на Севилската стратегията за дълготрайно опазване на консервационно значимите местообитания и видове. Буферната зона на резервата представлява естествен буфер на сърцевинната зона. На територията й се опазват консервационно значими природни местообитания на редки животински видове, в т. ч. птици. Преходната зона предлага уникални условия за развитие на различни дейности насочени към устойчиво развитие, опазване на културното многообразие, традициите и обичаите. Хармоничната връзка между трите територии е предпоставка за изпълнение и на трите функции на пост-севилски биосферен парк.

РИОСВ-Русе ще предостави копие от сертификата на община Силистра и ще проведе информационно-образователни срещи със заинтересованите страни.

В продължение на почти 40 години 16 български биосферни резервата са изпълнявали ефективно своята „консервационна“ функция, насочена към опазването на генетичните ресурси, видовете и екосистемите и осигуряването на условия за научни изследвания, мониторинг и образование. През годините концепцията за биосферните резервати се е развивала, съобразно съвременните предизвикателства. Постепенно на преден план е излязъл човекът и взаимодействието му с природата, като първоначалната функция на биосферните резервати се е надградила – и от чисто „опазваща“ и „научна“, е преминала и към „функция на развитието“, ориентирана към устойчивото ползване на природните ресурси.

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Безобидно приложение на телефона източи 48 000 лева от сметката на мъж от Разград

57-годишен мъж от Разград станал жертва на измама по Интернет. Това съобщиха за медия "Нова…

преди 37 минути

Вижте как 29-годишен от Варненско подмами с видео разговори 59-годишна и измъкна 70 000 лева

Служители на РУ Вършец разкриха телефонна измама, при която жителка на гр. Вършец предала сумата…

преди 44 минути

Зимна стихия удря България: Следващите часове са най-критични

През следващите часове Meteo Balkans апелира шофьорите да карат внимателно и със съобразена скорост, като…

преди 53 минути

Назрява голям скандал в държавата заради главата на откритата статуя в Пловдив

Разгаря се археологически скандал в Пловдив. Изключително ценна глава на статуя на богинята на Филипопол…

преди един час

Премиерът Главчев съобщи много добра новина за България

Днес премиерът Главчев обяви, че "... стана ясно, че има голяма вероятно за пълноправно членство…

преди един час

Последна информация: Божанков и Лорер остават в парламентарната си група

Днес Ивайло Мирчев заяви, че:  "Ще постъпим отговорно към българските избиратели, защото трябва да заработи…

преди 2 часа