Първата сесия за набиране на проектни предложения по фонд „Култура“ ще бъде открита на 4 декември 2017 г.
Организаторите на фестивали и други прояви ще могат да подават проектите си до 5 януари 2018 г., стана ясно на днешното заседание на ПК „Култура и духовно развитие“ към Общински съвет – Варна.
Втората сесия е планирана за периода 12 февруари – 12 март 2018 г.
Членовете на комисията одобриха Насоките за кандидатстване по направленията на фонд „Култура“ за 2018 г. Общинският фонд ще финансира проекти по четири направления: „Фестивали и конкурси”, „Творчески проекти”, „Национално и международно сътрудничество” и „Публики”.
Преимущество ще имат проектите, предвидени да се осъществят през месеците март, април, май, октомври и ноември. С предимство ще са предложенията, които ще се реализират извън централните части на Варна, събитията на открито, както и уличното изкуство. Ориентираните към деца и младежи (като публика, участници и артисти) проекти също ще бъдат с приоритет.
Една от задачите на фонд „Култура“ през 2018 г. ще бъде да подпомогне изпълнението на Културната програма на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. Целите са еднакви и те са: представяне на българската култура и културно наследство като част от европейската и световната култура; утвърждаване на положителния образ на България, като се създаде положителен ефект и върху други сектори, сред които е туризмът; откриване на възможности за активизиране на културното сътрудничество и диалог на европейско равнище.
Съветниците от комисията одобриха и състава на външните експерти към фонд „Култура“. Предвид факта, че работата на досегашните специалисти е изключително успешна, бе решено те да продължат да оценяват проекти и през следващия мандат на комисията.
В състава на Експертния съвет влизат Симеон Лютаков („Сценични изкуства“), Кремена Цанкова („Визуални изкуства“), Росица Тодорова ( „Литература“), арх. Владимир Попов („Културно-историческо наследство“), Димитър Дермански („Филмово изкуство“) и Страцимир Павлов („Музика“).
Общинският фонд „Култура“ се ръководи от Експертен съвет, който се състои от 11 членове. Петима от тях са постоянни, а шестима – временни, с мандат от 1 година. Постоянни членове са председателят на ПК „Култура и духовно развитие“ и още двама членове на комисията, председателят на Обществения съвет по култура и директорът на ресорната общинска дирекция.
На днешното заседание бе повдигнат и въпросът за липсата на надписи на кирилица по някои магазини, фирми, ресторанти във Варна. Съветници изказаха мнението си, че е недопустимо да има табели, изписани само на латиница, и настояха да се предприемат действия в защита на българския език и идентичност.
Членове на комисията изразиха също недоволството си от голямата регионална диспропорция в списъка на 100-те национални туристически обекта на България и поискаха промяна. В него Варненска област е представена само с два обекта – Регионалния исторически музей във Варна и Музея на мозайките в Девня. За сравнение, от област Пловдив обектите са 16, а от Ловешка област – 11.
*******
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Стана ясно, че се е случил бой в парламента между Манол Пейков от ПП-ДБ и…
България е на челно място в Европа по смъртност на пътя с 82 смъртни случая…
На открито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди доклад по внесеното на 11.11.2024…
Стана ясно, че областният управител на Сливен Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия във…
Стана ясно, че задържаха мъж за кражба на кола в Пловдив, съобщиха от полицията. Случаят…
Утре над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат…
Leave a Comment