Снимка: Архив
Навършва се една година от трагедията в село Хитрино, Шумен. 7 души загинаха, а 29 бяха ранени, когато товарен влак дерайлира в района на гарата в селото и избухнаха цистерни с газ пропан-бутан.
Взривната вълна засяга повече от 300 домакинства в селото – част от къщите в населеното място бяха сринати до основи, а на други бяха нанесени сериозни щети. Хитрино получи помощ от държавата, ЕС и дарения в общ размер на близо 33 млн.лв. за възстановяване, което продължава и днес. Усвоените до момента средства са близо 7,3 млн. лв.
Година след трагедията, втора зима жителите живеят сред руини, предаде Nova.
Извън камерите и след обещанията и след милионите sms-и, които всички българи пуснахме, за да помогнем за възстановяването на домовете, какво се случва година по-късно?
Разминаване в правилата за определяне на категории за получаване на помощи, гласувани от Националния обществен съвет и разпределението, което е направил местният обществен съвет в Хитрино. Това констатира внезапна проверка на омбудсмана Мая Манолова в Хитрино.
От протоколите на местния обществен съвет става ясно, че всички решения са приемани с единодушие.
Част от хората са преместени в групи, предвиждащи по-високо обезщетение. А за други местния обществен съвет е решил, че отреденото е достатъчно.
Освен парите от дарения, събрани през БЧК, държавата отпусна 5 милиона лева за строителство на нови къщи и ремонти.
Искра Урумова посети местните жители, за да провери как върви възстановяването на къщите им.
„Не могат да ни поставят прозорците, защото се страхуват, че всичко ще се срути. Поставили сме найлони. Ако засиля печката, ще се запали коминът“, разказа една от жените. Друга допълни, че по нейната къща няма нищо ремонтирано.
„Не раздаваме парите по симпатии”, категорично заяви кметът на пострадалото Хитрино.
Година след трагедията жителите на селото са разделени заради начина, по който се раздават помощите. Според едни парите са недостатъчни и се раздават по неправилен начин.
За възстановяването на селото бяха осигурени почти 33 млн. лв., за чието изразходване отговаря местният обществен съвет. Той взима решения за отпускане на средствата на базата на механизъм, който разделя нуждаещите се в три категории – тези, чиито къщи са съборени или подлежат на събаряне, получават най-много средства, втората категория са тези с частични разрушения, а третата категория са къщи с по-малки поражения.
„Аз съм убеден, че никъде дадените пари не са по-малко”, категоричен е Нуридин Исмаил.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Шест месеца лишаване от свобода за обвиняем, който изтеглил 3200 лв. от чужда банкова карта,…
Стана ясно, че ръчна граната бе открита на една от улиците в Пазарджик. Сигналът за…
Елисавета Белобрадова от “Продължаваме промяната - Демократична България” заяви пълната си подкрепа към изключения от…
Наближаваме към развръзка и за пореден път маските продължават да падат. Видяхте - трима депутати…
След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме Промяната” поиска оставката Явор Божанков, съобщиха…
Стана ясно, че „Продължаваме промяната“ изключи Даниел Лорер от партията и поиска оставката на Явор…
Leave a Comment