„Варна – Морската столица на България“ – това е мотото на новия календар за 2018г. на варненския общественик Ламбрин Сотиров. Представянето на годишника се състоя днес в музея „Стара Варна“.
Календарът се издава за осемнадесета поредна година. В него са включени непоказвани и нови фотографии, като някои от тях са открити дори във Виена.
Лятното кино на Варна – Кино „Палас“, бул.“Приморски“ до Фестивалния комплекс, Аквариумът, улица „Преславска“, Девическата гимназия и Етнографския музей, двореца Евксиноград са само част от изобразените обекти в календара.
Създателят Ламбрин Димчев Сотиров е български журналист и издател. Завършил през 1977 г. IV-та езикова гимназия, след което журналистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Изявявал се е в театър „Златното ключе“ на Катя Папазова. Освен журналист е и издател, галерист и ротарианец. Издавал дълги години седмичното джобно списание „Всичко за Варна“. Съхранява фотопаметта на Варна от края на XIX до средата на XX век с огромна колекция от събрани и реставрирани снимки и пощенски картички.
Eто и част от интервюто със самия него – Ламбрин Сотиров:
Защо решихте да продължите тази ваша инициатива толкова години?
Варна има нужда от дълговечност, т.е особени начини времето да бъде спряно назад за малко и това да бъде една поука за всички, които живеят в този град.
Младите варненци проявяват ли интерес към вашата работа и музея „Стара Варна“?
Да,разбира се. Тук имаме безплатен учебен час по Варназнание и идват деца от 10 до 18-годишна възраст, водени от учителите по История и Литература средно между 800 до 1200 души от октомври до май, докато тече учебната година. Тук се научават да познават варненските символи, техния смисъл и излизат от тук млади знаещи варненци.
Кои са вашите любими фотографии?
На първо място това са символите на града и централните булеварди, които са много заснимани. Те показват една друга атмосфера и един невероятен дух на един град, който с бясна скорост върви към просперитет към забогатяване, към успех, към световна слава. Да не забравяме, че Варна е и първият курорт в България.
Какво мислите за застрояването във Варна в момента?
Това, което става в момента е абсолютно огледало на духовния упадък, който е много тежък в момента. Духовният и културен упадък дава отпечатък върху това, което се случва. Грозни сгради, безлични сгради… в които все пак живеят хора. В началото на ХХ век този град е имал къщи, които са се строяли персонално за някого, за неговата душа, за семейството му, за неговия дух и те излъчват точно това неповторимо усещане за топлота, за гостоприемност, за архитектурно постижение.
Девизът на Варна по онова време е „Расте и хубавее“.
Ламбрин Сотиров е издал още и албум, съдържащ 33 картини от раждането на европейския град, които са самостоятелни и намерени на различни места, има находки от частни колекции, както и от други европейски градове. Разпространява се в музея „Стара Варна“.
Kалендарът може да влезе във варненските домове и е чудесен подарък за коледните празници.
Музеят „Стара Варна“ се намира на ул.“Цар Калоян“ 5.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…
Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…
Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…
На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…
Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…
Leave a Comment