Категории: Варна

Подземните води в Девня са причината за високото наличие на сулфати, констатира РИОСВ-Варна

Реклама

Наднорменото съдържание на сулфати в дренажните води, формиращи се от площадката на „Девня цимент“, се дължи на литоложката структура, а източник на химичeските вещества са подземните води.

Това заявиха от РИОСВ-Варна в отговор на запитването на Община Девня относно констатираното наднормено замърсяване по този показател, обективирано в доклад на екоинспекцията от контролна проверка на циментовия завод, съобщиха от Община Девня за Нова Варна.

В писмото си от РИОСВ огласяват в логическа пълнота становището на проф. Алексей Бендрев от БАН, който е изследвал проблема по поръчка на „Девня цимент“, но без да прилагат каквито и да било материали от научната разработка.

Според данните от хидрогеоложкия мониторинг, препоръчан от учения, високите стойности на сулфати са факт още на входа на потока подпочвени води, преди площадката на завода (до каргопортала), където е измерена стойност от 835 мг/дм3. На изхода, непосредствено преди заустването им в река Девненска, съдържанието на сулфати е 265 мг/дм3, което е малко над нормата.

Очевидно литоложката структура в района на завода наистина е много специфична, щом за разстояние от 100-150 метра – от входа до изхода на потока – стойностите на сулфатите се понижават с 3.15 пъти, при това в условия на липса на пречиствателна станция с химическо стъпало.

На база проучването на проф. Бендерев от РИОСВ този път не са глобили „Девня цимент“, а от завода са подали документи за изменение на комплексното им разрешително, което включва завишаване нормата на параметър „сулфати“, обясняват от екоинспекцията във Варна.

„Сулфатите представляват соли на сярната киселина. Съединенията са много разтворими във вода. Тези, които са разпространени в природата и се съдържат най-вероятно в дренажните води, са калциев сулфат, манезиев сулфат и бариев сулфат“.

По този начин от РИОСВ-Варна отговарят на въпроса какъв е видът на сулфатите, които се заустват в р. Девненска от площадката на завода. Въпреки това от екоинспекцията твърдят, че сулфатите били с естествен произход и следователно не биха могли да въздействат негативно върху речните екосистеми, атмосферата и биосферата. От екоинспекцията поясняват, че дренажните води нямат киселинен характер и са с неутрално Ph.

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Продавачка е присвоила хиляди от дрогерия: Дала и код за СОТ на мъж, за да краде

Софийска районна прокуратура предаде на съд мъж и жена за кражба и присвояване на пари.…

преди 9 минути

Отмъкнаха 9000 лв. от възрастна жена: Първоначално „ало“ измамниците ѝ искали 35 000 лв. за „изразходен ток“

От пресцентъра на разградската полиция съобщават, че поредна възрастна жена е станала жертва на телефонна…

преди 16 минути

25 септември е: Честит имен ден на празнуващите

На днешния ден (25 септември) Православната църква почита паметта на преп. Сергий Родонешки чудотворец и…

преди 23 минути

Синоптик обяви кога е най-топлият ден до края на месеца и кога ще завали сняг в планините

Според Анастасия Стойчева от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) в последните два дни…

преди 31 минути

От НИМХ обявиха кога и къде да очакваме значителни количества дъжд

От НИМХ публикуваха своята прогноза за времето в България за периода от 26 септември до…

преди 44 минути

Моторист загина на място при инцидент на пътя София – Варна

Случил се е тежък пътен инцидент на пътя София - Варна край Търговище, при който…

преди 54 минути