Категории: Варна

Във Варна почитат паметта на Гоце Делчев

Реклама

146-тата годишнина от рождението на революционера и войводата Гоце Делчев ще отбележат в неделя пред паметника му в Морската градина във Варна.

Той е един от най-значимите български революционери, водач и идеолог на Българските македоно-одрински революционни комитети, по-късно известни като Вътрешна македено-одринска организация. Национален герой на Република България и Република Македония.

Роден е в Кукуш, тогава в Османската империя, днес Килкис, Гърция, през 1872 година. Неговите братя Милан, Димитър и Христо Делчеви също са революционери от ВМОРО. Завършва начално училище, а след това прогимназия в родния си град, след което продължава образованието си в Солунската гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, където създава таен революционен кръжок заедно с Даме Груев, Гьорче Петров и Борис Сарафов.

През 1881 година постъпва във Военното училище в София, но заради участието му в социалистически кръжок е изключен само месец преди дипломирането му. В резултат той решава да се бори за свободата на Македония, като за изграждането на революционна организация смята да използва вече изградената образователна мрежа на Българската екзархия. През есента на 1894 година е назначен за екзархийски учител в Щип, където учителства до 1896 година. Там Гоце Делчев се среща повторно с Дамян Груев, един от основателите на БМОРК, и е привлечен в организацията. През лятото на 1896 година участва в работата на Солунския конгрес на ВМОРО и заедно с Гьорче Петров изработва програмата и устава на Българските македоно-одрински революционни комитети, който предвижда изграждането ѝ на демократични основи.

Гоце Делчев успява да изгради широка организационна мрежа от комитети в пограничните райони, бил е задграничен представител на организацията в София, същевременно е и главен четнически инспектор и с помощта на български офицери създава четническия институт на ВМОРО в Княжество България, който изпраща подготвени четници и войводи във вътрешността на Македония, полага големи усилия и за снабдяването на организацията с оръжие и пари.

В писмо до Никола Малешевски Гоце Делчев: „Отцѣпленията и разцѣпленията никакъ да не ни плашатъ. Действително жалко е, но що можемъ да правимъ, когато си сме българи и всички страдаме отъ една обща болѣсть! Ако тая болѣсть не сѫществуваше въ нашитѣ прадѣди, отъ които е наследство и въ насъ нѣмаше да попаднатъ подъ грозния скиптъръ на турскитѣ султани…“

През зимата на 1900 година той пребивава известно време в Бургас. Там основава в двора на Минковия хан фабрика за бомби, чийто динамит е използван и при Солунските атентати. Въпреки постигнатите успехи в организацията, Г. Делчев все още не е убеден, че тя е готова да пристъпи към въоръжено въстание, поради което се противопоставя на взетото в негово отсъствие решение от Солунския конгрес от 1903 година за вдигане на въстание през пролетта на същата година. Заедно с Даме Груев и други революционни дейци успяват да отложат обявяването на въстанието за лятото на 1903 година, както договарят и промяна на предвидената тактика. Така планът за повсеместно и масово въстание се трансформира в партизанска война, т.е. да се обяви главно в планинските и полупланинските райони и в него да вземат участие предимно сформираните за тази цел въоръжени чети.

През март 1903 година четата на Гоце Делчев взривява моста на река Ангиста на железопътната линия Солун – Одрин. В началото на май същата година, на път за среща с водителите на Серски революционен окръг, четата му попада в обкръжение в село Баница, Серско.

Потерята, командвана от съвипускник на Гоце Делчев, през нощта на 3 срещу 4 май блокира селото по сигнал, че там нощуват комити. Гоце Делчев решава да изведе четниците от селото, но опитът пропада. Гибелта на Гоце Делчев се възприема от съвременниците и от историците като една от най-тежките загуби за ВМОРО.

В 12 часа на паметника на Гоце Делчев в Морската градина във Варна ще има почетен караул и поднасяне на венци.

Възстановки на моменти от борбата за освобождението на Македония се подготвят за 115-тата годишнина от Илинденско – Преображенското въстание.

Източник: БНР

*******
Спонсор на наградата този месец:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Откриха застреляно куче на оживен пазар

Стана ясно, че в Хасково тази сутрин бе намерено мъртво бездомно куче. Две жени са…

преди 13 минути

Какво време ни очаква в четвъртък по Черноморието

Утре ще преобладава слънчево време с разкъсана висока и средна облачност. Мъгливо ще се задържи…

преди 18 минути

Снегът идва: Кога започва да вали

В петък и през почивните дни и у нас предстои съществено понижение на максималните температури.…

преди 32 минути

Днес се навършват 5 години без Стефан Данаилов. Поклон

Навършват се пет години от смъртта на Стефан Данаилов. Ламбо издъхна минути след получнощ на…

преди 45 минути

Изненадващо затварят „Юнашкия салон“ във Варна

Стана ясно, че във връзка с възникнала необходимост от извършване на ремонтни дейности, за периода…

преди 49 минути

В Шуменско мъж нахапа, скуба и би жената, с която живее

Мъж скуба, хапа и удари приятелката си в Шуменско, съобщиха от полицията. 32-годишната жена е…

преди 57 минути