Категории: Черноморие

Нашето Черноморие е мръсно, колкото някои от най-замърсените морета в света

Реклама

Замърсяването на българското Черноморие с микропластмаса e сходно с това в Балтийско море и Северозападното Средиземноморие – едни от най-замърсените водни басейни в света.

Това е един от основните изводи от изследване на учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, част от кампанията на „Грийнпийс“ – България за намаляване на пластмасовото замърсяване „Свободни от пластмаса“.

Замърсяването с микропластмаси е най-силно в района на нос Калиакра и при устието на река Камчия, предаде БТА.

Изчисленията показват, че през август 2017 г. в изследвания район между Бургас и нос Калиакра микропластмасовите елементи наброяват средно 429 хил. частици на квадратен километър. Най-голям дял от микропластмасите, намерени при изследването, имат влакната – вероятно остатъци от въжета и мрежи.

Що се отнася до замърсяването с плаващи морски отпадъци като цяло, резултатите показват, че то е съпоставимо с това в румънската акватория на Черно море или на тихоокеанските води край бреговете на Чили. Количествата са най-големи в района на Варна и нос Емине.

Пластмасата за еднократна употреба никога не изчезва напълно – коментира Деница Петрова от „Грийнпийс“ – България. – Веднъж попаднали в морето, опаковки, торби и чаши, които сме ползвали за 10 минути, се разграждат на малки частици и се носят от теченията стотици години. Те стават храна на морските обитатели. Голяма част от замърсяването, което видяхме по време на изследването, идваше от брега – пластмасови шишета и чаши, опаковки от солети, вафли – пластмаса, която е в ежедневието ни“.

Пластмасовите опаковки, които изхвърляме в България само за едно лято, биха покрили повърхността на всичките ни морски плажове, посочват от „Грийнпийс“ – България.

Теренното проучване е проведено от борда на кораба Rainbow Warrior в три дни – между 8 и 10 август 2017 г., и е изпълнено съвместно с активисти и доброволци на „Грийнпийс“. Данните са получени чрез събиране и категоризиране на проби и наблюдение на водната повърхност, изпълнени според насоките в Рамковата директива за морска стратегия на ЕС.

Данните за замърсяването на Черно море са малко, а конкретното изследване ги допълва с актуална информация за състоянието на българското Черноморие. Авторите на изследването препоръчват подобни проучвания да продължават да се правят по цялата брегова линия и в различни сезони, за да може да се добие още по-добра представа за нивата на замърсяване на Черно море.

*******
Спонсор на наградата този месец:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Нов спор в държавата: Колко да бъде минималната заплата през 2025 година?

От КНСБ дават предложение минималната работна заплата (МРЗ) да бъде определяна от заплатата за издръжка.…

преди 2 минути

Важно предупреждение: Взривяват 160-метров стоманобетонен комин край Варна

На официалния интернет сайт на Община Девня беше обявено важно съобщение. Очаква се днес да…

преди 6 минути

„Червена тревога“ в Кипър

В кипърски медии се съобщава, че Кипър е в "червена тревога" заради възможно разрастване на…

преди 19 минути

България ще бъде домакин на учение на НАТО

Стана ясно, че страната ни ще бъде домакин на учение на НАТО за отговор на…

преди 26 минути

Влак блъсна и уби жена на ЖП линия в България

От пресцентъра на ОДМВР-Враца съобщават, че влак е блъснал жена на жп линията. Инцидентът се…

преди 38 минути

На 26 септември токът ще прекъсне на тези места във Варна и областта

От 24.09.2024 г. до 27.09.2024 г. В периода 9:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни…

преди 46 минути