Най-голямата реформа в авторското право ще има своето финално гласуване на 20-ти юни. Над 70 от Интернет и компютърните пионери в света се изказаха против Член 13, който ще задължи доставчиците на интернет услуги да интегрират филтри за автоматично филтриране на информацията, качвана от потребители. Групата, включваща Интернет пионера Винт Сърф, създатетля на световната мрежа WWW Тим Бърнарс – Лий, съоснователя на Уикипедия Джими Уелс, съоснователя на Mozilla Мичъл Бейкър, основателя на Интернет архивa Брюстър Кейл и много други се подписаха под отвореното писмо против предвижданите мерки.
Изисквайки от интернет платформите да въведат автоматични филтри за съдържанието, което техните потребители качват, Член 13 прави безпрецедентна крачка назад в промяната на Интернет – от отворена платформа за споделяне и иновации към автоматична система за следене и контрол над потребителите.
Перспективите за премахване на член 13 продължават да се влошават. До края на миналия месец имаше надежда, че държавите-членки (представлявани от Съвета на Европейския съюз) ще намерят компромис. Вместо това техният окончателен мандат за преговори се удвои.
Всеки гражданин на Европа може да изкаже мнението си пред евродепутат, който го представлява – като му пише в Туитър или на електронната поща. За Бълагрия това е Емил Радев – част от десетимата в правната комисия. За сега неговата позиция по предстоящия вот остава неясна и не се знае коя позиция ще заеме. Притесненията са, че мярката ще ощети сериозно българските интереси, тъй като ще навреди както на възможността на изява на малките и независими творци в интернет, така и на стартиращите фирми и IT компании, които съставят голяма част от икономиката на страната.
Последната надежда за победа над предложението сега е в Европейския парламент. На 20-21 юни комисията по правни въпроси (JURI) ще гласува предложението. Ако гласува против филтрирането, борбата може да продължи в следващите преговори на Парламента със Съвета и Европейската комисия. Ако не, тогава автоматично филтриране на цялото качено съдържание може да стане задължително изискване за всички платформи за потребителско съдържание, които обслужват европейските потребители. Въпреки че това няма драматично да засегне най-големите платформи като YouTube, които вече използват системата си Content ID, за да филтрират съдържанието, законът ще създаде скъпа бариера за влизането на по-малки платформи и стартиращи фирми, които могат да изберат да установят или да преместят операциите си в чужбинa, за да се избегнaт европейското право.
Ако платформите инсталират филтриращи системи, то съдържанието качвано от потребители – включително видео, аудио, текст и дори изходен код, ще бъде наблюдавано и потенциално блокирано, ако автоматизираната система открие нещо, което смята за нарушение на авторски права. Неизбежно ще се случат грешки. Няма автоматизирана система, която да може надеждно да определи кога използването на авторско право попада в обхвата на ограничението на авторското право или на изключението по европейското право, като например цитат или пародия.
Предложението за филтриране на качването произтича от недоразумение относно целта на авторското право. Авторското право не е предназначено да компенсира творците за всяко използване на техните творби. Целта му е да стимулира създателите като част от усилията за популяризиране на обществения интерес към иновациите и изразяването. Но този обществен интерес не се обслужва, освен ако не съществуват ограничения върху авторското право, които позволяват на поколенията да изграждат и коментират върху предходния принос.
Авторите в отвореното писмо казват:
Подкрепяме разглеждането на мерки, които биха подобрили способността на творците да получават справедливо възнаграждение за използването на произведенията си онлайн. Но не можем да подкрепим член 13, който би наложил интернет платформи да внедрят автоматизирана инфраструктура за мониторинг и цензуриране дълбоко в своите мрежи. В интерес на бъдещето на интернет настояваме да гласувате за заличаването на това предложение.
Това, което започна като лоша идея, предложена от лобистите за авторски права се превърна в пряка криза за бъдещето на интернет, както го познаваме. Всъщност, ако онези, които създадоха и поддържат работата на интернет, признават мащаба на тази заплаха, всички трябва да седнем и да си водим бележки.
*******
Главен спонсор на наградата този месец:
Спонсор допълнителна награда:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Двигателят на руски пътнически самолет се е запалил при кацане на летището в Анталия в…
Председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски изпрати своя позиция към медиите, в която коментира "тревожна…
БСП - Варна единодушно преизбра председателя си - Павел Раличков за още един мандат като…
От платформата "Ние, потребителите" посочват, че зловредни имейли заливат електронните ни пощи, а мнимите изпращачи…
Кикбоксьорите на варненския клуб "Боил" спечелиха най-много медали на турнира "Купа Варна" в стил фул…
На 25.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…
Leave a Comment