Категории: Варна

Обявиха имената на лауретатите на 28-ия Международен балетен конкурс във Варна

Реклама

Журито обяви имената на лауретатите на 28-ия Международен балетен конкурс, но запази в тайна медалите

Двама български артисти са сред носителите на призове. Танцьори от Франция, Китай, Португалия, САЩ, Унгария и Канада са отличени с награди

Журито на Балетната Олимпида изненада състезатели и журналисти и обяви носителите на призове, но не и кой какъв точно медал или награда получава. Това се прави за пръв път в историята на Международния балетен конкурс и засилва очакването и интригата до последния момент. 15 състезатели от Младаш и Старша възраст ще получат отличия. Какви точно ще бъдат те – ще стане ясно на тържествената церемония с Гала концерт на победителите на 29 юли в Летния театър на Варна.

Сред носителите на награди са София Цуцакова и Джон Абенанти – артист от балета на Софийска опера, който се състезава от името на България. Призове ще получат също финалисти от Франция, Китай, САЩ, Португария, Унгария и Канада.

Журито обяви в азбучен ред лауреатите на 28-ия Международен балетен конкурс:
Младша възраст:
Жени: Бианка Скудамор / Bianca Scudamore – Франция, Елена Исеки / Elena Iseki – Геормания, Съй Ли – Китай.
Мъже: Антонио Казалинхо / António Casalinho – Португалия, Ицуки Омори / Itsuki Omori – Португалия, Харуто Гото / Haruto Goto – Германия.
Старша възраст:
Жени: Катерин Баркман / Katherine Barkman – САЩ, Мию Такамори / Miyu Takamori – Унгария, София Цуцакова / Sofia Tsutsakova – България, Юен Джъ Дзъ Сюен / Yuan Zhe Zi Xuan – Канада.
Мъже: Андраш Ронаи / András József Rónai – Унгария, Джон Абенанти / John Abenanty – България, Сънуо Чанг / Sinuo Chang – Китай, Франческо Мура / Francesco Mura – Франция, Чун Уинлам / Chun Wing Lam – Франция.

„За нас като жури е важно да открие тези малки звезди, които ще се разгорят и ще светят дълго. Защото на небето понякога изгрява някоя голяма ярка звезда, която избухва и изчезва много бързо“, каза председателят на международното жури проф. Владимир Василиев. Той се обърна към младите финалисти с думите: „Този конкурс е важен, защото танцьорите се учат един от друг. Учете се от вашите колеги – какво хубаво можете да вземете от тях и какво лошо да не вземате. Не бъдете никога доволни от себе си и имайте свой собствен идеал, към който да се стремите през целия си живот!“

Проф. Василиев подчерта, че фундаментът на този пръв в света конкурс е много здрав и благодари от името на всички на хората, които създадоха този фундамент, мнозина от които вече не са сред нас. „На първо място това е Маестро Емил Димитров, когото ще почитаме винаги!“, каза развълнуван проф. Василиев.

Зам.-председателят на журито проф. Елдар Алиев отбеляза: „За да станеш звезда, трябва да работиш цял живот, и трябва да събереш всеки един от тези елементи – талант, луда работоспособност и късмет. Има таланти на конкурса, да. Работата е, че ние не вървим по спортните критерии – височина на летвата, секунди за бързина. В балета критерий е артистизмът, за който няма точна мярка. Надявам се, че тези талантливи момчета и момичета, които открихме във Варна сега, ще имат дълга, трудна, но интересна и щастлива кариера.“

„Бях преди две години в журито и сега виждам революционен скок в развитието на танцьорите. Трудно е от един няколкоминутен танц да се определи какъв е потенциалът на един танцьор и дали той ще се развие – това беше нашата задача като жури. Доволен съм от представянето на състезателите от Франция – имаме три награди. Впечатлен съм много от развитието на балета в Португалия. Сред съвременната хореограрфия бих отличил номера на двамата българи Абенанти и Цуцакова, които играха по хореография на Ангелина Гаврилова“, каза френската звезда Ерик Вю-Ан, член на журито.

„Не сме имали разногласия в журито за присъждането на награди. Ние принадлежим към един свят – света на балета, и се разбираме отлично. Впечатлен съм от нивото на участниците в този конкурс, който е толкова важен за бъдещето на тяхната кариера. Радвам се за успеха и представянето на японските състезатели, макар и повечето от тях да са учили балет в Европа“, каза Хируаки Имамото от Япония, създател на балетна компания, преподавател и хореограф, който участва в журито на конкурса.

*******
Спонсор допълнителна награда:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Нова проява на насилие от младеж

Двама самоковци са привлечени като обвиняеми за извършените от тях престъпления, съобщиха от ОДМВР-София. Първият…

преди 27 минути

И днес 51-ото Народно събрание не избра председател. Кой събра най-много гласове

Стана ясно, че народните представители и днес не избраха председател. При същите направени номинации от…

преди 36 минути

Премахване на хартиените бюлетини предлагат от „Възраждане“

Премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните, зад които се гласува, предвижда законопроект…

преди 39 минути

Обраха възрастна жена в голяма наша болница

На 26.11.2024 г. във Второ РУ - Стара Загора е получено съобщение от 69-годишна жена,…

преди 44 минути

Пеевски изригна срещу Румен Радев: Да смени ЦИК

Днес лидерът на "ДПС - Ново Начало" Делян Пеевски направи коментар в кулоарите на парламента…

преди 50 минути

Полицията задържа варненец, откраднал части от локомотив

Вчера, в резултат на предприети незабавни полицейски действия, е задържан варненец - на 39 години,…

преди 52 минути