Категории: България

Българският служител е ефективен само 5 часа дневно

Реклама

Българският работник е ефективен само в пет от всички 8 часа от трудовия работен ден у нас. През останалите 3 часа той не е полезен за бизнеса.

Това показва изследване на Асоциацията на индустриалния капитал.

Това означава, че служителите са работоспособни едва 60% от прекараното във фирмата време. Причината за това са закъснения, по-ранни тръгвания, пиене на кафе, пушене и писане на имейли, обяснява Васил Велев, председател на АИКБ, пише „Монитор“.

Сред основните пречки да изпълняваме служебните си задължения се оказва и сърфирането със смартфони. Според Асоциацията на индустриалния капитал обаче по-важно било какво се създава за това време по брутен вътрешен продукт на глава от населението, където страната ни се нареждала на едно от последните места в света.

Същевременно проучване на „Евростат“ показва, че работната седмица у нас е една от най-дългите в Европа.

С 40 часа и 8 минути се нареждаме на второ място след Гърция, където се трудят по 42 часа на седмица.

„За мен този резултат е странен, защото много от заетите в южната ни съседка работят на непълно работно време заради икономическата криза. Процентът на безработица там е в пъти по-голям, отколкото у нас“, поясни Васил Велев.

Работната седмица е по-къса единствено във Франция – 35 часа, и в Белгия – 38 часа. За сравнение Международната организация на труда препоръчва 4-дневна работна седмица.

Според Велев вариантът не бил добър. По време на кризата, когато нямало работа, бизнесът се опитал да наложи този модел, но служителите били недоволни, че получават по-ниски възнаграждения. По думите му 40-часовата работна седмица била нормална за Съюза. У нас проблемът бил друг, а именно с полагането на извънреден труд.

Служителите искали да работят над нормата, заради по-високите възнаграждения, които получавали, но законът не им го позволявал, поясни Велев. Годишно те могат да полагат не повече от 150 часа извънреден труд. Работодателите също не били съгласни с това ограничение заради недостига на кадри. Освен това до 5 години се очаквало да има глад за 500 000 специалисти, обяснява Велев.

Въпреки отлива на работна сила страната ни не губела позиции в сектор индустрия. За сравнение брутната добавена стойност на промишлеността у нас била 24.5% при 19.5% средно за Европа.

*******
Главен спонсор на наградата този месец:
Спонсор допълнителна награда:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Серия от арести във Варна: Полицията удари дилъри на опасния наркотик фентанил

Двама рецидивисти попаднаха в капана на МВР при сделки с наркотици във Варна В рамките…

преди 5 часа

Счетоводителите и одиторите в България вече ще имат свой професионален празник

Официално: България ще отбелязва професионален празник на счетоводителите и одиторите на 17 април Българските дипломирани…

преди 5 часа

Добра новина след тежката катастрофа в Горна Оряховица: 12-годишното дете излезе от реанимация

След тежкия инцидент в Горна Оряховица: Едно от децата е изведено от реанимация в "Пирогов"…

преди 5 часа

Гълъб Донев представи бюджет 2026: 30% по-скъпи винетки и нови данъци за хазарта

Бюджет 2026: Скок на винетките, нов осигурителен праг и мерки срещу дефицита Министърът на финансите…

преди 5 часа

Скандалът „Баба Алино“: Емил Радев отрича съдружие на баща му с Олег Невзоров и готви дела

Евродепутатът Емил Радев отрече категорично твърденията за връзки между баща му и бизнесмена Олег Невзоров,…

преди 6 часа

Огромна промяна в „Ергенът“: Мъже ще се борят за сърцето на жена

"Ергенът: Марс и Венера" – новият формат, който преобръща правилата на шоуто След пет сезона…

преди 6 часа