Варненци подозират мръсния фонтан за развъдник на опасните насекоми, потърсили съдействие от здравната инспекция, от там ги насочват да викат частна фирма да пръска срещу кръвопийците
Варненци, живущи и работещи в центъра на града за пореден път алармираха за нашествие от тигрови комари. Нашата читателка Стефка Добрева ни пише днес: „Работя в района на центъра на града зад фонтаните, от около месец района е пълен с тигрови комари!Много колежки се оплакват,клиенти също!Обадих се на ХЕИ и им обясних ситуацията,но те ми обясниха,че нямат такъв отдел отговарящ за това!Имало частна фирма на която да се обадя,но трябвало да платя!Питам дали е възможно да разберете,Защо не се вземат мерки!Всички сме нахапани!“
Опасните москити не се повлияват от препаратите против комари, жалват се потърпевши. Според подозренията на варненци, нашествието може да се дължи на затвореният централен фонтан, който освен, че отдавна не работи и събира мръсотия и зарази.
Още през август такъв проблем беше регистриран в кварталите Трошево и Цветния квартал. Тогава за наличие на тигрови комари в Трошево съобщи директорът на Дирекция „Надзор на заразните болести“ към Регионалната здравна инспекция д-р Янка Драганова.
Преди повече от месец пък жител на Цветния квартал в морската столица, алармира за наличие на тигрови комари. Тогава здравната инспекция във Варна направи проверка на деретата в квартала. Специалистите изпратиха уловените екземпляри на Министерството на здравеопазването и на Националния център за заразни и паразитни болести в София, които установиха, че наличие на тигрови комари в Цветния квартал няма.
Този тип комари имат характерна черно-бяла окраска на тялото и крайниците. Произхождат от тропичните и субтропичните райони на Югоизточна Азия. Комарите се характеризират с висока пластичност и устойчивост по отношение на променящите се условия на средата. Яйцата си снасят близо до водоеми, места, където има вода – стари гуми, саксии, чешми, басейни, фонтани и др.). Разликата с нашенските комари е, че тигровият хапе само през деня, максимум до коляното, тъй като е дребен и лети ниско.
Азиатският тигров комар пренася болести като зика, жълта треска, Сейнт Луис, денга, енцефалит, отговорен е и за разпространението на паразитен кръгъл червей, причиняващ дирофилориоза при кучета и котки. Според някои специалисти обаче, у нас няма сериозна опасност за пренасяне на тези болести. Все пак е препоръчително както при обикновените комари, така и при тигровите, да се използват препарати против насекомите и да бъдат поставени мрежи на прозорците, за да се предотврати вмъкването им в дома.
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Днес ще остане облачно, в Западна и Централна България с валежи от дъжд, в Предбалкана…
На 30.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 16:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…
Жълт и оранжев код за снеговалежи на места у нас е обявен за събота (30…
Стана ясно, че Лили Иванова издава нов албум, броени дни преди концерта в „Арена 8888…
Стана ясно, че пожар е пламнал и почти напълно е унищожил апартамент на улица "Странджа"…
Утре е голям празник. Това е Андреевден. Важен елемент за празничната трапеза на празника е…
Leave a Comment