Категории: Любопитно

Първият дъжд от 5 века над Атакама с ужасяващ ефект върху природата

Реклама

Когато над пустинята Атакама пада дъжд за първи път от векове насам, учените предполагаха, че природата ще разцъфти. Вместо това почти всичко умря.

Изненадващото откритие бе публикувано тази седмица в научния журнал Scientific Reports.

Над разположената в северната част на Чили Атакама не бе падало и капка дъжд в продължение на близо 500 години. Чак преди 3 години пустинята „видя“ първите си дъждове, пише obekti.bg.

Променящият се климат в Тихия океан предизвика валежи над Атакама на 25 март, както и на 9 август 2015 г. На 7 юни 2017 г. също заваля. Преди това не съществуват доказателства за дъжд в региона, макар че климатични модели подсказват, че подобно нещо вероятно се случва всеки век.

Международен екип от биолози реши да проучи региона с надеждата да намери една възвърнала се към живот природа. „Вместо това се натъкнахме на обратното – дъждът над свръх сухата сърцевина на пустинята Атакама е довел до масово изчезване на голямата част от местните микробиологични видове“, коментира Алберто Фариен, съавтор на проучването от Университета „Корнел“.

Преди дъждовете пустинята Атакама е била дом на 15 различни древни вида микроби. Впоследствие обаче в новообразувалите се лагуни са останали само два.

Причината за това изчезване на около 85 процента от живота в почвата вероятно е вследствие на „осмотичен стрес“, предизвикан от водата. Според Фаирен тези микроби са се научили да живеят в условия на екстремна суша. Съответно не са могли да се адаптират достатъчно бързо към внезапния приток на вода.

Тези новини не предвещават нищо добро и за потенциалния живот на Марс. Предполага се, че преди 3-4 млрд. години на планетата е имало доста вода. След като е изгубила атмосферата си и се е превърнала в суша обаче, Марс вероятно е имала спорадични „влажни“ периоди.

„Ако някога е имало микробиологични организми, които са успели да се справят с изключително сухата среда на Марс, те най-вероятно са били подложени на същите процеси на осмотичен стрес, каквито наблюдаваме в Атакама“, казва Фаирен.

С други думи – повторната поява на водата вероятно е избила живота на Марс, ако въобще е имало такъв. Всичко това ще промени представите ни за живота като цяло в Слънчевата система.

В цялата ситуация има и добри новини. Екипът е открил, че големите залежи на нитрати в Атакама са изпълнявали функцията на храна за микробите. Наскоро астрономи откриха нитрати и на Марс, което предполага за наличието на същите процеси и на Червената планета.

*******
Спонсор на наградата този месец:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

С 216 км/ч по АМ „Хемус“: Увеличават наказанието на мъж, причинил смъртоносно ПТП при гонка на пътя Варна-София

Мъж получава 10 години затвор за причинено смъртоносно ПТП след навлизане в насрещното платно при…

преди 7 минути

До броени дни се задава нов обрат във времето

От НИМХ прогнозират, че през следващите дни ще преобладава слънчево време, но в петък (29…

преди 13 минути

След като над 10 момчета пребиха служител в столичен мол: Трима са задържани. Единият е малолетен

Вече има задържани по случая с бруталния побой над 23-годишен служител в столичен мол. Към…

преди 22 минути

Има ли дефицит на ваксини срещу грип в аптеките в България?

Намираме се в разгара на сезона на вирусите. Ето защо е важно да се обърне…

преди 29 минути

Пламна апартамент в Свети Влас: Огънят изпепели близо 400 кв.м. покривна конструкция

Голям пожар е имало в жилища сграда в курорта Свети Влас. За случилото се съобщават…

преди 41 минути

Извънредно от Литва: Самолет се удари в къща. Не се изключва версията за терористичен акт

Кошмарният инцидент се е случил на около 1,3 километра от края на пистата за кацане…

преди 51 минути