Категории: България

Как да се храним пълноценно по време на поста?

Реклама

Супер храните не трябва да имат основно място в менюто ни по време на Великия пост.

Това препоръчват специалистите по здравословно хранене, предава БНТ.

Ако сме решили да се лишим от месото и млечните продукти през следващите седмици, трябва да обогатим храненето си основно с плодове, зеленчуци и варива, които са отгледани предимно на българска земя, съветват специалистите.

„Всеки камък си тежи на мястото“. Тази поговорка важи в пълна сила и за храните, които включваме в менюто си по време на поста. Всеки народ е с вековни традиции по отношение на храната, а хранителните ензими на хората са пригодени да разграждат най-добре продуктите, расли на родната им земя. Затова е препоръчително да не правим екзотичните супер храни главните герои в постната ни чиния. Така например вместо популярната киноа, можем да се храним с българско просо.

Според проф. Донка Байкова – специалист по хранене и диетика, „Няма нищо лошо да опитваме или понякога да обогатяваме менюто, да го допълваме с малки количества такива деликатесни екзотични храни, но те са предимно допълнение към нашия традиционен модел на хранене. В никакъв случай не могат да станат основни наши храни“.

От здравословна гледна точка, постите са отличен метод за детоксикация след зимните месеци. Те не се препоръчват на бременни или кърмещи жени, подрастващи, възрастни или преболедували инфекциозни болести. Разнообразие – това е ключовата дума за здравословното хранене по време на пости.

„Би трябвало да комбинираме храните подходящо и да използваме най-голямото възможно разнообразие от растителни продукти в менюто на поста“, смята специалистът

Освен с вредните токсини, в края на поста можем да се разделим и с излишни килограми. За да се случи това обаче, трябва да се храним разумно.

 „Рискът да качим килограми е понякога факт, поради причината, че консумираме еднообразни храни, за да сме сити повече хляб, за да сме сити много по-голямо количество растителна мазнина или маслини, а всички те са носители на повече калории“, обяснява проф. Байкова.

Специалистите препоръчват да ядем по 5 пъти на ден по време на поста в по-малки количества храна. А моделът за детоксикиране можем да продължим през цялата година – да изключваме месото и млечните продукти от менюто си два пъти седмично.

*******
Спонсор на наградата този месец:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Стрелят се на плажа във Варна. Двама са с опасност за живота

Сериозен инцидент с опасност за живота разтърси крайбрежието край Варна в неделя вечерта. Двама млади…

преди 7 часа

Ледена вода в жегата: Мит или реална опасност за здравето

С настъпването на летните горещини, много хора посягат към леденостудена вода, за да се разхладят…

преди 10 часа

Млада жена пуска селфи и изчезва в планината. Откриха я мъртва

Смъртта на младата жена, която беше в неизвестност от събота, сложи трагичен край на мащабната…

преди 10 часа

Малините: Сладка награда или скрита заплаха за здравето

Малините – тези сочни, ароматни плодове, често свързвани с лятото и детските спомени, крият в…

преди 10 часа

Утре изтича важен срок за пенсионерите в България

Пенсионерите, които получават своите месечни доходи чрез пощенските станции, трябва да имат предвид важна информация…

преди 10 часа

Атакуват ни магнитни бури: Ето как да се предпазим

Магнитните бури са често срещано природно явление, което може да повлияе на хората, особено на…

преди 10 часа