По инициатива на Асоциация на българските черноморски общини (АБЧО) и след редица проведени процедури и съгласуване с отговорните институции, океанографска станция HERMES BG1 бе инсталирана и въведена в експлоатация в началото на тази седмица.
Океанографската станция ще предоставя важна информация в реално време за състоянието на Черно море и се очаква да се превърне в надежден източник на данни за специализираните потребители – рибари, яхтсмени, морска изследователска и научна общност. Точното ѝ местоположение е на траверс на нос Св. Георги, на половин морска миля от брега и е оборудвана като навигационен източен кардинален буй според изискванията на YALA, съобщават от Асоциацията на българските черноморски общини.
Финансирана от Програма за транснационално сътрудничество „Балкани – Средиземно море 2014-2020″ в рамките на проект „HERMES – Хармонизирана рамка за смекчаване на ерозията на крайбрежните райони“, океанографската станцията след 10 месеца събиране на данни се очаква да предостави моделиране на бреговата ерозия.
Ерозията на черноморския бряг е една от основните заплахи, пред които са изправени крайбрежните общини. През последните 100 г. около 70% от световните пясъчни брегове са се оттеглели поради ерозия на бреговете, а 20% от бреговата линия на ЕС еластично се е разпаднала. Крайбрежната ерозия е пряко свързана с икономически загуби, дължащи се на оттеглянето на крайбрежието и загубата на земя, екологичните щети и обществените проблеми, които поражда.
На тази база, АБЧО като национален партньор на проект се надява с въвеждането в експлоатация на океанографската станция HERMES BG1 да се направи реална оценка на историческите и бъдещите %-ти на оттегляне на бреговете и на показателите за уязвимост на ерозията и изменението на климата. За тази цел, в изграждането на станцията е включено оборудване, което позволява да се измерва посоката на вълнението; да се получават данни за морското ниво и визуално наблюдение в реално време; аксутичен-доплеров скоростомер, който позволява записване на скоростта на течението и създаване на профил на скоростта по височината на водната колона. Тези профили на скоростта са много полезни при калибриране на хидродинамичните модели. Индиректно, чрез анализиране на обратното разсейване е възможно да се добие информация за мътността (респективно общото количество на плаващи частици).
Океанографската станция ще прави прогноза за вятъра и вълнението, като тази прогноза ще има много широк кръг от потенциални потребители в морския сектор. Инсталирането на станцията ще позволи настройване на прогностичния модел за съответната прилежаща акватория и по този начин ще се постигне максимална достоверност и точност на прогнозите за морското вълнение.
*******
Спонсор на наградата този месец: Happy Life
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Днес ОДМВР-Варна проведе брифинг във връзка с 25 ноември (Международен ден за елиминирането на насилието…
Днес лек автомобил се е преобърнал по таван във варненския кв. “Аспарухово”. Инцидентът се е…
За 30-та поредна година "Български пощи" организират конкурса „Ной-красиво писмо до Дядо Коледа“. Срокът за…
Регионалната библиотека във Варна "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот. Той беше представен от…
Leave a Comment