Категории: АкцентиВарна

Варненци искат споделени алеи в Морската

Реклама

Поредният инцидент с блъснато дете в Морската градина във Варна от миналата седмица провокира поредната порция обществени дискусии за режима на движение в Морския парк на града.  

Това ни даде повод да потърсим компетентни мнения относно предвижването в любимия на всички варненци парк. В събота 4-годишно дете е отведено в болница, след като е било блъснато в района на Аквариума.

Преди време бяха поставени пътни знаци В9 „Забранено е влизането на велосипеди“ в Морската градина, малко след като беше изградена велоалея, която започва от Икономическия университет, успоредно на булевард „Княз Борис I” и завършва на Зоологическата градина. Знакът озадачи много хора и беше премахнат след броени дни. Така и не стана ясна причината за появата му.

Снимка: Фейсбук групата „ЗА велоалеи в Морската градина на Варна“

Според проучвания на доброволци от варненския велоклуб „Устрем“ Здравко Василев движението на велосипедисти по алеите в парка би трябвало да е забранено така или иначе, освен ако не е упоменато изрично. Така че тези знаци само допълнително са объркали обстановката.

„Ситуацията с движението в Морската градина е абсурдна“, коментира за „Нова Варна“ председателят на  варненския велоклуб „Устрем“, Здравко Василев. „Пешеходци, велосипедисти и домашни любимци се опитват да намерят хармония помежду си. Общината не се е погрижила да има обособено място за всички тях. Нито за контрола на случващото се. Като прибавим липсата на култура и толерантност, картината никак не е блестяща“.

Всъщност маркираните места за велосипедисти в целия парк са две – новата велоалея и тази на Станчовата алея, която свършва до Делфинариума. И двете на места са прекъснати и не става ясно как би трябвало да се придвижи пътуващият до продължението ѝ.

Членовете на велоклуба са изработили проект за движение в Морската градина и са го предоставили на вниманието на Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ през далечната 2015г. „Идеята ни беше да обсъдим проблемите заедно и да помогнем да се установи ред. Оттогава нямаме отговор, не отговарят на нашите имейли. Вдигнали сме ръце“, допълва Василев.

Ние искаме да има т. нар. „споделени“ алеи – добре маркирани, както за велосипедисти, така и за пешеходци. Както и засилен контрол. Проблем също се и местата за разхождане на домашни любимци.

Екипът на „Нова Варна“ очаква и отговора на специалистите от Общината по темата.

 

*******
Спонсор на наградата този месец: Happy Life

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Стрелят се на плажа във Варна. Двама са с опасност за живота

Сериозен инцидент с опасност за живота разтърси крайбрежието край Варна в неделя вечерта. Двама млади…

преди 9 часа

Ледена вода в жегата: Мит или реална опасност за здравето

С настъпването на летните горещини, много хора посягат към леденостудена вода, за да се разхладят…

преди 12 часа

Млада жена пуска селфи и изчезва в планината. Откриха я мъртва

Смъртта на младата жена, която беше в неизвестност от събота, сложи трагичен край на мащабната…

преди 12 часа

Малините: Сладка награда или скрита заплаха за здравето

Малините – тези сочни, ароматни плодове, често свързвани с лятото и детските спомени, крият в…

преди 12 часа

Утре изтича важен срок за пенсионерите в България

Пенсионерите, които получават своите месечни доходи чрез пощенските станции, трябва да имат предвид важна информация…

преди 12 часа

Атакуват ни магнитни бури: Ето как да се предпазим

Магнитните бури са често срещано природно явление, което може да повлияе на хората, особено на…

преди 12 часа