Категории: Варна

Археолози с уникални разкрития за солниците в Провадия

Реклама

Силно земетресение преди 7000 години е разрушило най-старата крепостна стена на халколитната цивилизация от Провадия. Невиждани досега инженерни решения са я направили много ефективна срещу нападателите.

Крепостта е пазила богатствата на първите аристократи на Европа. Тази година учените успяха да влязат зад крепостните стени и да проучат домовете им.

Като за хора, открили наскоро земеделието, постиженията им изумяват с изобретателност. Построили крепост с оребрени стени.

Проф. Васил Николов – ръководител на археологическите разкопки, НАИМ-БАН: „Тези радиални структури са разбивали силата на нападателите, тук са могли да минат само двама трима, когато са двама трима лесно могат да бъдат отблъснати“.

Зад стените учените откриват двуетажни къщи, още едно доказателство за техния напредък и инженерна мисъл. Всички те са били опожарени.

Галина Самичкова – археолог: „Да, доста често явление, особено за Провадия – солницата, почти всички къщи, които сме получили, са силно опожарени. Изцяло запазен таван на съседна къща разкрива строителните им техники“.

Археологът Тодор Дяков допълва, че виждаме какво точно са използвали – разцепени дървета, цели кръгли дървета има участъци, където си личи пристягане на тези дървета.

„На първия етаж са огнищата и складовете за зърно. Вторият е бил по-скоро за живеене – там слагали и по-декоративните си съдове. Могилата още пази запис и на катастрофални бедствия, с които първите обитатели по тези земи се е налагало да се справят“.

Проф. Николов разказва, че тук земетресенията са били често явление и при едно силно земетресение са наклонил подът и е съборил тези камъни, които виждаме са от първата отбранителна система, съборило ги е земетресението, паднали са върху къщите, къщата се е запалила. „Но не земетресение, а суша слага край на живота тук. Отчаяно копали все по-дълбоки ями, да достигат до солните извори. Но и те пресъхвали, некрополите в близост издават вътрешни битки, с които приключва първата халколитна цивилизация“.

Хиляди хора от страната и чужбина посетиха най-старото праисторическо селище в Европа, а и в света в деня на отворените врати в Солницата в Провадия. Проф. Васил Николов и археолози от музея в Провадия разказваха за интересните находки, както и за уникалните каменни стени, по времето когато солта е била по-скъпа от златото.

Дори неуморимият ръководител на разкопките проф. Васил Николов беше изненадан от големия наплив на хора от цяла България, на белгийци и дори на англичани: “Огромен е интересът. Първите каменни крепости тука са 2100 години по-ранни от първата пирамида, пирамидата на Джосер в Египет. Учебниците по военна стратегия трябва да бъдат пренаписани в частта за праистория след разкопките на Провадия солницата”.
Корабният механик Стоян Сотиров, който е родом от Провадия, сподели гордостта си от видяното: “Това ме кара, първо, като българи да се гордеем и като провадийци. Ние сме най-древните хора, цивилизовани в Европа. Това е невероятно. Явно трябва да се положат малко повече усилия това да стане достояние на целия свят, ето я Европа, това е Европа”.
2000 години преди построяването на първата пирамида в древен Египет, край днешна Провадия се издига внушителна каменна крепост.
“Трябва да се пренапишат учебниците по военна стратегия, защото в сегашните учебници пише, че в праисторията почти няма каменни съоръжения и изобщо няма нужда от такива”, обясни проф. Васил Николов, ръководител на разкопките на Провадия – Солницата.
Хората, живели зад крепостта преди близо 7000 години, обаче имали огромна нужда от нея, за да запазят несметното си богатство – солта, която добивали единствени. За това изградили сложна радикална каменна отбранителна система.
“Една доста добре изградена военна стратегия. Намираме много върхове за копия, кремъчни стрели, костени стрели. И също много фрагменти от човешки кости, черепи, зъби, различни части на тялото, което е едно доказателство за военни действия по това време”, разказва Галина Самичкова, зам. – ръководител на разкопките на Провадия – Солницата.
Зад каменните стени пък през това лято археолозите разкриват двуетажна сграда с обща площ от 160 кв. м.
“Тази конструкция е била висока поне 7-8 метра. Огромна, и като височина, и като тегло. Тя е надхвърляла 15 тона”, обясни Тодор Дяков, археолог.
За сравнение по същото време, през петото хилядолетие пр. Хр., в остананлата част на Европа са живеели буквално в дупки.
“Именно на Източните и Централните Балкани и днешна Северна Гърция се ражда тази цивилизация, която фактически дава корените на цяла Европа”, каза проф. Васил Николов.
Какво се е случило с тази цивилизация? Отговорът дава друго откритие – едно от късните съоръжения за добиване на сол.
“Хората са започнали да търсят соления извор надолу. Явно е започнала да изчезва водата. Това е също доказателство за засушаване на климата през втората половина на петото хилядолетие, което всъщност е причина за загиването на първата европейска цивилизация”, поясни проф. Васил Николов.

*******
Спонсор на наградата този месец:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времето днес по Черноморието

Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…

преди един час

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 16 часа

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 16 часа

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 16 часа

Искат срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ да бъде публична

Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…

преди 16 часа

Задължителни ли са зимните гуми у нас

Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…

преди 16 часа