До днешния вот се стигна, след като коалиционно правителство на дясната Австрийска народна партия (АНП) на Себастиан Курц и крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС) се разпадна заради корупционен скандал, в който беше замесена АПС, отбелязва Франс прес.
Австрия има пропорционална избирателна система. Курц и неговата партия се очертават фаворити на изборите, но според допитванията никоя партия няма да събере абсолютно мнозинство.
Социолозите отреждат 33-35 процента на партията на Курц, което е с 2,5 процентни пункта в сравнение с вота отпреди две години. Социалдемократите се очертава да получат 23 процента. Според прогнозите крайната десница ще се класира трета.
Анализатори вещаят няколко сценария за съставяне на правителство. Първият е повторение на коалицията, която се разпадна тази пролет между десницата на Курц и крайната десница на Норберт Хофер.
Вторият е за връщане стария центристки тандем между десницата на Курц и социалдемократите. Този управленски модел е прилаган в Австрия в течение на 44 години след Втората световна война. Според трети сценарий Курц може да предпочете за първи път да състави трипартийна управляваща коалиция с либералите от партия Неос и със Зелените.
Според четвърти сценарий, ако пък левите и крайната десница постигнат по-добри резултати от очакваното на изборите, теоретично те биха могли да формират коалиция без консерваторите на Курц. АСП вече управлява съвместно с АПС в източната провинция Бургенланд, на унгарската граница. Себастиан Курц предупреди за тази „опасност“, за да мобилизира своя електорат.
Ако в Австрия след тези избори не бъде съставено жизнеспособно правителство, не може да се изключат и вариантът за нови избори. Себастиан Курц намекна също, че би могъл да внесе в парламента проект за правителство на малцинството, включващо видни личности от гражданското общество и представители на АНП.
Но опозицията вече отвърна, че няма да подкрепи такава изпълнителна власт, невиждана в Австрия досега. Освен това всяко ново правителство трябва да бъде назначено от президента на страната – либералния екоактивист Александър ван дер Белен, чието влияние може да натежи в полза на съюз между Себастиан Курц и Зелените, припомня БНР.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment