Категории: Варна

Музеят на Възраждането във Варна празнува 60 годишен юбилей

Реклама

На 3 октомври 2019 г.  в 16.00 часа, в сградата на Музея (ул. Заменхоф 21), ще се открие мобилната изложба „Гутенберг и славянският свят“ на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ –  СУ „Климент Охридски“.

Изложбата ще бъде официално открита от Директора на Центъра, проф. дфн Вася Велинова. Като допълнение в изложбата ще бъдат представени експонати от фонда на Музея на Възраждането, а именно – старопечатни книги, информацията за които ще бъде в таблата на мобилната изложба.

  Кулминацията на юбилея ще бъде на 4 октомври (петък), когато в зала „Одесос“ на Археологическия музей, ще се открие Националната конференция „Музеят в историята и историята в музея – 60 години Музей на Възраждането, Варна“.

 КРАТКА ИСТОРИЧЕСКА СПРАВКА:

На 4 октомври Музеят на Възраждането навършва своя 60-годишен юбилей. Инициативата за създаването му е на тогавашния пръв уредник в отдел „Българските земи  ХV- ХIХ в.“ проф. Велко Тонев. С много любов към експонатите и желание да представи историята по интересен и достъпен начин, Велко Тонев подрежда няколко зали на ул. “27-ми юли” N 9,в сградата на първото българско училище във Варна преди Освобождението. Но една от залите остава и до днес една от най-атрактивните в музея – пресъздадената учебна стая с пособията за учене през Възраждането. Това е първата в страната възстановка на стая от взаимното училище и идеята е именно на проф. Велко Тонев, а изпълнението на идейния проект е възложено на М. Гечев. През 2016 г. музеят намира нов дом и днес се помещава на ул. Л. Заменхоф 21.

Музеят разполага с богат и разнообразен фонд, в който се съхраняват редки и ценни ръкописи, първи издания на важни за българската възрожденска история книги, сред които Рибния буквар, Стематографията на Хр. Жефарович и мн. други. В колекцията на музея са и картини на известни български художници, икони, църковна утвар.

Сред атрактивните предмети са лични вещи на български опълченци и възрожденци, а револверната сабя на Х. Димитър е един от експонатите, който най-често участва в изложби извън музея. От 2017 г. музеят се сдоби с още един безценен предмет – едно от бойните знамена на Дж. Гарибалди, под което се сражават и много българи.

Музеят е автор и на много изложби, някои от които и до днес се представят от колеги в други музеи  – например „Сабите на воеводите“, „Гарибалди и българите“.

*******
Спонсор на наградата този месец:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.

Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.

Подкрепи благотворителна кауза

За реклама: https://novavarna.net/реклама

Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

БСП – Варна преизбра лидера си и номинира Борислав Гуцанов за председател на партията

БСП - Варна единодушно преизбра председателя си - Павел Раличков за още един мандат като…

преди 2 минути

„Ние, потребителите“ с важна информация за зловредните имейли, заливащи електронните ни пощи

От платформата "Ние, потребителите" посочват, че зловредни имейли заливат електронните ни пощи, а мнимите изпращачи…

преди 5 минути

Кикбоксьорите на спортен клуб „Боил“ спечелиха „Купа Варна“ в стил фул контакт

Кикбоксьорите на варненския клуб "Боил" спечелиха най-много медали на турнира "Купа Варна" в стил фул…

преди 10 минути

Важно: Това са районите във Варна и областта без ток днес

На 25.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…

преди 16 минути

Какво ще бъде времто днес по Черноморието

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…

преди 2 часа

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 16 часа