Категории: Любопитно

Половината от коралите на Големия бариерен риф вече ги няма (ВИДЕО)

Реклама

Кораловото покритие около някои от туристическите острови от емблематичния  в Източна Австралия е намаляло с 40 до 50 процента за двете десетилетия от 1999 г. насам, предаде ДПА, позовавайки се на дългосрочно научно изследване.

За целите му са анализирани данни от гмуркания, осъществени между 1999 и 2019 г. на 100 места край рифовете на някои от най-популярните туристически острови – Уитсъндей, Магнетик, Кепел, намиращи се централно и южно от най-голямата коралова екосистема в света.

Данните са сравнени с исторически документи и данни за околната среда.

Живите, твърди корали – наподобяващи скали структури, които са от съществено значение за изграждането на рифове – са намалели почти наполовина, след като са били изложени на редица въздействия – топлинен стрес, циклони, лошо качество на водата, според проучването, публикувано в сп. „Ecological Applications“.

Авторите му от университета „Джеймс Кук“ споделят, че са били до такава степен „шокирани“ от „тревожните“ данни, че са ги проверили отново и отново.

„Нормалните цикли на смущения и възстановяване са естествени. В исторически план рифът има добър възстановителен потенциал. Под въздействие на човека обаче се увеличава честотата на смущения като избелването на корали, и между събитията остава малко време за пълно възстановяване“, отбелязва ръководителката на изследването Даниела Чекарели.

По думите й двете основни причини за изменения в коралите са топлинният стрес и колко добре всяко място се възстановява между смущенията. От значение за възстановяването е и качеството на водата.

„Ако можем да разрешим проблема с качеството на водата на локално ниво и климатичните проблеми на глобално, има надежда“, казва Чекарели.

В миналото учените са смятали, че на коралите са необходими около 10 години, за да се възстановят от големи смущения, ако условията са благоприятни, и до 20 години за цялата коралова общност, включително бавнорастящите корали.

Сега обаче има опасения, че подобни събития ще се случват на толкова кратки интервали, че за коралите ще бъде трудно да се възстановят в близко бъдеще, до голяма степен заради климатичните промени.

*******
Реклама:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 4 часа

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 4 часа

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 4 часа

Искат срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ да бъде публична

Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…

преди 4 часа

Задължителни ли са зимните гуми у нас

Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…

преди 4 часа

Как да си приготвим най-вкусната и бърза баница

Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…

преди 5 часа