От няколко дни новите собственици на емблематичната сграда подготвят старта на реставрацията на фасадата. Това съобщи за „Нова Варна“ главният архитект Виктор Бузев
Стартът на реставрацията на красивата сграда предстои до дни. Вече са сложени огражденията около сградата емблема, която скоро се очаква да се превърне в хотел, според неофициалната информация. Реставрацията и обновяването трябваше да стартира още през март, но неизвестни причини забавиха процеса.
Сградата на някогашната Софийска банка на ул. „Преслав“ 24, която се руши от години и е един от най-емблематичните архитектурни паметници във Варна от девет месеца е с нови собственици. От няколко години тя се продаваше за солидната сума от близо 1 млн евро.
Сделката вече е факт, сградата проектирана от арх Дабко Дабков е собственост на варненска фирма. Последният известен собственик на архитектурния паметник бе дружеството „Оувърсийс девеломпмънт“, в което с равни дялове участваха и гръцки граждани.
Бившата Софийска банка ще се превърне в офис сграда, но не е изключено на мястото да бъде направен и хотел, като обаче задължително фасадата ще подлежи на реставрация и адаптация, коментира още Бузев инвестиционните намерения на новите собственици.
Проектант на сградата, построена през 1922 година, е знаменитият варненски архитект Дабко Дабков. Автор на великолепната статуя на фасадата, изобразяваща римския бог на търговците Меркурий, възседнал огромен орел, е дело на Кирил Шиваров.
Историята на великолепната сграда една от емблемите на Варна е дълга. Години наред зданието бе оставено на разрухата на времето. Преди време по нареждане на кмета бяха дадени указания за аварийно-временно укрепване, в които беше предписано обезопасяване на тротоара и скулптурната композиция и изготвяне на проект за реставрация. През 2015 година последва изготвянето на технически паспорт, изясняващ актуалното състояние на обекта.
После започна изготвянето на комплексния проект за реставрация и адаптация на Софийската банка. Цялата процедура продължи няколко години и премина през няколко фази на проектиране и съгласуване с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство.
През 2016 година бяха съгласувани подробен устройствен план – план за регулация и застрояване, и работен устройствен план, заедно с архитектурна идейна концепция за обекта. След това на терена бе извършено археологическо проучване, а през април 2017-та е съгласуван и инвестиционният проект. Впоследствие е издадено и разрешение за строеж.
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…
В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…
в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…
На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…
В Окръжна прокуратура – Враца е постъпило уведомление от ОД на МВР гр. Враца за…
Leave a Comment