Категории: България

Неравност от 1 мм на тенджерата: Плащаме 15% повече ток

Реклама

Вчера настъпи астрономическата зима и въпреки че температурите навън не са типично зимни, е разумно да помислим как да ограничим разходите си за електроенергия в сезона с повишено потребление.

ЕНЕРГО-ПРО припомня някои от най-ефективните и доказали се начини за намаляване на сметките за ток, съобразени с нуждите на клиентите от отопление през зимата.

Една от най-важните стъпки за понижаване на консумацията в студеното време е изследване на факторите за „изтичане“ на топлината от дома и предприемане на мерки за ограничаването им. Обикновено това са недобре уплътнена дограма; широки отвори за кабели в стените; навици често да отваряме към неотоплени помещения, като тераси, антрета и др.; използване на енергийно неефективни уреди тип „духалка“, които харчат много, но не задържат топлината задълго. Продължителното проветряване на стаите е друг фактор, който води до прекомерно охлаждане и съответно повишена консумация на ток при последващо затопляне.

След ревизиране на вида използвани уреди за отопление и степента на изолация в дома, идва ред на оптимизирането на температурата в жилището. Най-ефективно е поддържането на около 21-22 градуса с уреди с термостат – тези градуси са и най-здравословни за организма. Тук в помощ на потребителите са различните еко или нощни режими, които предотвратяват резки температурни вариации и по този начин пестят електроенергия.

Снимка: Pixabay

Важен момент за добрата ефективност на електроуредите е и тяхното позициониране в помещенията – добре е да са разположени по-далеч от отваряеми врати и хладилници, за да не се включват прекалено често, както и да не бъдат преграждани от мебели, завеси, паравани, които стопират топлия поток и водят до неефективно отопление. В същото време вдигането на щорите и завесите през деня за използване на естественото слънцегреене, както и пускането им през нощта за запазване на топлината в дома помага допълнително за оптимизиране на месечните сметки за електроенергия.

Използването на уреди за готвене, особено фурни, повишава температурата в помещението, което позволява по време на готвене да намалявате или изключвате отоплителните уреди. Съответно използването на абсорбатори на силна степен понижава градусите, което също трябва да бъде съобразено, когато се стремим да поддържаме постоянна и комфортна температура в жилището.

ЕНЕРГО-ПРО провежда периодични кампании за повишаване информираността на своите клиенти и стимулиране на енергийно ефективното мислене, което освен че допринася за по-разумни разходи за електроенергия, понижава и вредните емисии в атмосферата.Използването на уреди за готвене, особено фурни, повишава температурата в помещението, което позволява по време на готвене да намалявате или изключвате отоплителните уреди. Използването на абсорбатори на силна степен понижава градусите.

От “ЧЕЗ Електро България“ са изчислили, че с мерки за енергийна ефективност се спестяват 20% от разхода на ток.

Ако при готвене се използва остатъчната топлина на фурната и тя се изключва 10 мин преди края на времето за печене, може да се спести до 18% от сумата, която се заплаща за електроенергията за нейната работа.

Близо 20% икономия ще осигури готвенето с капак и използването на тенджера под налягане, както и намаляването на фурната с 20 градуса, когато се приготвя ястие в керамични или стъклени съдове.

Върху котлоните на готварската електрическа печка е препоръчително да се поставят съдове с размер, съответстващ на размера на котлона, с дебело и равно дъно. Неравност от 1 мм на дъното води до преразход на 15% електроенергия.

Снимка: Pixabay

 

Изключването на електрическите уреди от контакта, когато не се използват, може да намали сметката за ток с до 5% при по-дълго отсъствие от дома. Тези с по-нисък клас на енергийна ефективност консумират годишно около 150 квтч електроенергия по време на постоянната готовност за работа.

Намаляването на температурата на помещенията с 1 градус може да понижи сметката за ток с 10%. Намалете вашата сметка за подгряване на вода до 10%, като понижите температурата на нагревателя от 60°С на 55°С.

Използвайте таймер за включване на бойлера за топла вода на нощна тарифа – положителният ефект ще бъде 15%.

*******
Спонсор на месеца: Happy Life Реклама:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

От последните минути: Седем задържани при акцията в администрацията на район „Приморски“ във Варна

Акция в администрацията на район „Приморски“: Полицията задържа седем души заради фалшиви удостоверения Специализирана полицейска…

преди 37 минути

Общинският съвет във Варна спря 160 000 евро за концерта за Деня на града заради неясноти

Без яснота за изпълнителите: Варненските съветници не одобриха бюджета за Деня на Варна Общинският съвет…

преди един час

Извънредно от Варна: ГДБОП влезе в администрацията на район „Приморски“ заради Баба Алино (ВИДЕО)

Разследват кметството на „Приморски“: ГДБОП влезе в сградата заради удостоверения за търпимост Специализирана полицейска операция…

преди един час

Ефективна присъда за кражба от автосервиз във Варна: Мъж влиза в затвора при строг режим

Варненски съд прати рецидивист зад решетките за опит за кражба на оборудване за 2700 евро…

преди един час

Триумф за КПС „Астери“ на националното състезание „Млад спасител“ във Варна

"Астери" завоюва 13 медала: Варненски таланти блеснаха в оспорвана надпревара по водно спасяване във Варна…

преди 2 часа

ДАРА ще популяризира Варна и България по света

Варна в сърцето на ДАРА: Певицата става посланик на България в мащабна кампания за туризъм…

преди 2 часа