Категории: Варна

Къде да зарежем на Трифон Зарезан около Варна?

Реклама

Идва един от най- любимите празници за мъжете в България. А и Варненския регион се слави с добро производство на грозде и вино. Подготовката за празника вече тече, стари лозари споделят в мрежата, че зимата е била благоприятна за насажденията и за сега няма измръзване на лозите.

Въпреки че както за много други празници през годината имаме две дати за отбелязвате 1 февруари по нов стил и 14 февруари по стар стил, българинът обича да си отбелязва Трифоновден и в двата случая. Дали го обединява с любовния празник на 14 февруари е друга тема.

Какво знаем за Св. Трифон, според легенди и предания той е бил реално съществуваща личност. Обичал лозето си е се грижил много добре за него. Веднъж когато зарязвал лозите покрай него минала самата Богородица.

Легендата разказва, че Трифон й се присмял, че детето й било незаконнородено. Тя подминала и се прибрала в селото. Отишла в къщата на Трифон, там била неговата съпруг. Богородица й казала , че минала покрай лозето на мъжа й и видяла Трифон че се е порязал с ножчето с което зарязва лозето. „Той си е отрязал носа, казала Богородица, отиди да го видиш“.

Жената изтичала на лозовите масиви и видяла своя мъж, че нищо му няма. Тогава му рекла “:Трифоне, Богородица ми каза, че си си отрязал носа! Какво е станало?“, а той бил известен със сприхавия си характер и се скарал на жена си : как ще си отрежа носа, бе жена аз режа лозето ТАКА, А НЕ ТАКА! И показвайки как НЕ реже, замахнал към лицето си и наистина отрязал носа си.

Така Трифон останал като покровител на лозарите и винари, като пазител на лозовите масиви и кумир на всички винопийци. Празникът се отбелязва по нашите земи от незапомнени времена, въпреки, че църквата намира до голяма степен езичество в него, населението не спира да празнува. Дори напротив. Уверено можем да кажем, че Трифоновден е пример за празник от нашата традиционна култура, който все повече става популярен и харесван. Причините за това са ясни и всички ги знаем .

Във Варненска област организацията на празника е била винаги на ниво. Всички селища се включват и отбелязват този ден. Известни лозови масиви край Варна са тези край село Кантарджиево, където се намира и известната изба. Лозята край с. Константиново също събират много почитатели на Божествената напитка. Всички общини организират чествания на 1 февруари или на 14 февруари, някъде и в двата дни.

*******
Спонсор на месеца: Happy Life Реклама:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Готвят спиране на тока в понеделинк във Варненско

От 14.04.2025 г. до 15.04.2025 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради обезопасяване…

преди 21 минути

Какво месо да си изберем за Великден

Синият печат на месото значи, че произходът му е от България, категорични са месарите. "Прясното…

преди 28 минути

Почина един от най-известните мафиоти

Грациано Мезина, един от най-известните италиански мафиоти, е починал от рак в събота, 12 април,…

преди 2 часа

Какво ще бъде времето през новата седмица

Още през нощта срещу понеделник облачността от запад ще се увеличава. В понеделник над западната…

преди 2 часа

Къде във Варненско спират тока днес

На 13.04.2025 г. В периода 13:00 ч. до 17:00 ч. Поради обслужване на съоръженията за…

преди 2 часа

Какво да приготвим за трапезата на Цветница

Цветница е подвижен християнски празник, който се празнува една седмица преди Великден. Нарича се още…

преди 2 часа