Идва един от най- любимите празници за мъжете в България. А и Варненския регион се слави с добро производство на грозде и вино. Подготовката за празника вече тече, стари лозари споделят в мрежата, че зимата е била благоприятна за насажденията и за сега няма измръзване на лозите.
Въпреки че както за много други празници през годината имаме две дати за отбелязвате 1 февруари по нов стил и 14 февруари по стар стил, българинът обича да си отбелязва Трифоновден и в двата случая. Дали го обединява с любовния празник на 14 февруари е друга тема.
Какво знаем за Св. Трифон, според легенди и предания той е бил реално съществуваща личност. Обичал лозето си е се грижил много добре за него. Веднъж когато зарязвал лозите покрай него минала самата Богородица.
Легендата разказва, че Трифон й се присмял, че детето й било незаконнородено. Тя подминала и се прибрала в селото. Отишла в къщата на Трифон, там била неговата съпруг. Богородица й казала , че минала покрай лозето на мъжа й и видяла Трифон че се е порязал с ножчето с което зарязва лозето. „Той си е отрязал носа, казала Богородица, отиди да го видиш“.
Жената изтичала на лозовите масиви и видяла своя мъж, че нищо му няма. Тогава му рекла „:Трифоне, Богородица ми каза, че си си отрязал носа! Какво е станало?“, а той бил известен със сприхавия си характер и се скарал на жена си : как ще си отрежа носа, бе жена аз режа лозето ТАКА, А НЕ ТАКА! И показвайки как НЕ реже, замахнал към лицето си и наистина отрязал носа си.
Така Трифон останал като покровител на лозарите и винари, като пазител на лозовите масиви и кумир на всички винопийци. Празникът се отбелязва по нашите земи от незапомнени времена, въпреки, че църквата намира до голяма степен езичество в него, населението не спира да празнува. Дори напротив. Уверено можем да кажем, че Трифоновден е пример за празник от нашата традиционна култура, който все повече става популярен и харесван. Причините за това са ясни и всички ги знаем .
Във Варненска област организацията на празника е била винаги на ниво. Всички селища се включват и отбелязват този ден. Известни лозови масиви край Варна са тези край село Кантарджиево, където се намира и известната изба. Лозята край с. Константиново също събират много почитатели на Божествената напитка. Всички общини организират чествания на 1 февруари или на 14 февруари, някъде и в двата дни.
*******
Спонсор на месеца: Happy Life
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…
Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…
Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…
Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…
От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…
Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…
Leave a Comment