in ,

Защо Varnatraffic спря да показва движението на автобусите и къде да го проверяваме?

След спирането на сайта varnatraffic.com на 5 февруари системата, изработена по мащабния проект „Интегриран градски транспорт във Варна“, ще информира варненци за автобусния трафик в града.

Тя е направена по Компонент 3 на проекта – „Система за информация на пътниците  в реално време“, и е достъпна на адрес: http://itransport.varna.bg/Map/Index.html#/

На 15.04.2014 г. е открита процедура за възлагане на обществена поръчка със следното описание: „Проектиране, СМР, авторски надзор, доставка и монтаж по Компонент 2 „Предимство на превозните средства на МГОТ на кръстовища”, Компонент 3 – „Система за информация на пътниците в реално време”и Компонент 4 – „Център за управление на МГОТ” в рамките на проекта „Интегриран градски транспорт на Варна“.

Договорът се изпълнява от ДЗЗД „Обединение Модерен Транспорт“. Стойността му е 6,2 млн. лв. без ДДС и е трябвало да бъде изпълнен в рамките на 8 месеца – от 3 април до 31 декември 2015 г.

Именно по Компонент 3 („Система за информация на пътниците в реално време”) софийската софтуерна фирма „Балистик сел“ (част от консорциума) създава настоящия сайт itransport.varna.bg, чрез който гражданите могат да се информират за движението на градския транспорт. В началото на 2020 г. въпреки изградената  „официална“ информационна система, макар и със закъснение, и то тихомълком, варненци продължаваха да разчитат на varnatraffic.

До 5 февруари, когато създателите на безплатната система обявиха, че спират да показват информация за автобусите и тролеите на „Градски транспорт“. Причината за решението са натрупаните загуби и финансовата невъзможност да бъде поддържан сайтът. С времето информацията там е започнала да става и неточна.

“Най-после идва края на една тягостна сага от 2014 г. Системата за “Градски Транспорт – Варна” изглеждаше перспективна, правихме я с ентусиазъм. Работеше чудесно 2014 – 2017 г., (над 90% достоверност за всички автобуси и тролеи). После започна да става все по-неточна”, обясни във “Фейсбук” Тодор Тодоров от “Мап Софт”.

Снимка : Мердин Берберов Нова Варна

В интервю за „Нова Варна преди една година шефът на „Градски транспорт“  инж. Злати Златев обясни, че липсата на финансиране е причината той да не е актуален и да не показва местонахождението на автобусите в реално време. Системата дава предполагаемото време на пристигане на автобуса на база изчисления, без да отчита забавяне поради задръстване, например, която е най-честата причина за хаоса в разписанията, допълни още Златев.

„В момента (бел.ред. 22.02.19 г.) избягваме финансиране, защото по „Интегриран градски транспорт” трябва да тръгне друга система, която е на друг сайт – publicrtpi.ballisticcell.com”, изясни шефът на „Градски транспорт“.

Към конкретната дата той функционираше, но малцина бяха тези, които знаеха за него. В момента посоченият по-горе сайт може да бъде намерен освен под това наименование и под името itransport.varna.bg.

Възможността да бъде ползван от гражданите оповести още на 4 февруари в личния си фейсбук профил ръководителят на проекта Биляна Якова, след като стана ясно, че екипът на „Мап Софт“ спира частично varnatraffic. На следващия ден излезе и официално съобщение до медиите от пресцентъра на Община Варна за мобилното  приложение Info iTransport, което дава информация за градския транспорт във Варна, цитирайки думите на Якова.

„То функционира в синхрон с цялата информационна система, включваща GPS приемници на борда на превозните средства, информационни устройства по спирките и др.“, пише още в него.

Информационната система предоставя информация в реално време за движението на превозните средства, но само на фирма „Градски транспорт“. Ако се движите с автобуси на „Транстриумф“, то трябва да използвате сайта varnatraffic.com. Там може да бъде следено разписанието на 8 линии : 409, 25, 28, 43, 49, 52, 54, 121, които не попадат в проекта на Община Варна за интегриран градски транспорт.

След спирането му последваха и бурни реакции както сред варненци, така и между защитници и противници на сайта, наречен „недоносче“ в интернет пространството. В крайна сметка от размяната на обвинения единствените ощетени останаха избралите да пътуват с градския транспорт. Те се сблъскаха с неяснота и труден за разгадаване „нов“ сайт.

Varnatraffic стартира през 2013 г. и е дело е на 5-членен екип на фирма „Мап Софт“. Създаден е без общинско или европейски финансиране с идеята да показва движението на автобусите и тролеите в града в реално време, да бъде полезен на гражданите, а не за печалба.

Тодор Тодоров, един от създателите на му,  коментира за „Нова Варна“, че той и екипът му са обвинени, че заради тяхната система, пътуващите не ползват тази по „Интегриран градски транспорт“.

По неговите думи е глупаво да се плаща и за общинска система, и допълнително за тяхната, а моментът да я спрат все някога щял да дойде. Още когато през 2014 г. е било обявено, че „Ериксон“ ще правят сайт за милиони, той е решил, че varnatraffic  ще стане непотребен. През 2015 г., когато станало ясно, че софийската „Балистик сел“ ще го разработва, е вярвал, че и той ще може да го използва. Макар и с проблеми и неточности, varnatraffic издържа до 2020 г., седем години след създаването си.

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.